Suoraan sisältöön

Ubuntu Suomen yhteisön kokous 03.10.2010

Yhteisön IRC-kokous sunnuntaina 03.10.2010. Läsnä 11 yhteisön jäsentä. Puheenjohtajana toimi (heikki) Heikki Mäntysaari.

Tiivistelmä

Seuraava kokous 17.10. kello 20.30, puheenjohtajana Tm_T ja varapuheenjohtajana ath.

Asialista

Alla kokouksen asialista ja tiivistelmä:

  1. Kokouksen avaus
  2. Nimenhuuto - nosta käsi näin: o/
    1. Paikalla oli 11 yhteisön jäsentä.
  3. Yleistä / ajankohtaista
    1. Ubuntu Suomen uusi yhteyshenkilö: Uudeksi yhteyshenkilöksi ehdotetaan Jussi Kekkosta (Tm_T). Vastustusta ei ilmennyt ja ehdotus hyväksytty.

    2. 10.10 -version Launch Partyn järjestysvastuuhenkilöiden nimeäminen: Helsingin tapahtumaa (30.10.) ilmoittautui kaitsemaan Tm_T, Tampereen julkaisutilaisuutta (10.10.) ehdotti Elias Aarnio jolle asian järjestäminen näin lankesi.
    3. Finnish Remix 10.04.1.1 tehty, Timo ja Uwe tehneet ja testanneet. Laitetaan linkitetyksi? Bittorrent? Päätetty linkittää, Bittorrent tarjolle heti kun on jakajia.
  4. Ohjeet_ja_tuki - dokumentaatioihmiset ja keskustelualueiden aktiivit

    1. Edellisten kokouksien päätökset ja tilannekatsaus: Ei keskusteltavaa.
  5. Viestintä_ja_markkinointi - WWW-porukka, blogaajat, sosiaalisten medioiden ihmiset, markkinointi

    1. Tulevaa julkaisua varten, joka on jo sunnuntaina 10. päivä, materiaalia ja tiedotetta, Tm_T hoitaa ja nakittaa.
  6. Suomentajaryhmä

    1. 10.10-version julkaisuun käännösten takaraja mennyt, tulevien käännöspäivitysten tiheämmästä julkaisusta ollut puhetta asiaan liittyvillä postituslistoilla.
  7. Kehittäjät ja testaajat - kaikki kehitysversion käyttäjät ja kehittäjät

    1. Ei keskusteltavaa.
  8. Muut esille tulevat asiat
    1. Ei esityksiä-
  9. Seuraavan kokouksen ajankohta, puheenjohtaja ja varapuheenjohtaja
    1. Päätettiin järjestää seuraava kokous sunnuntaina 17.10. kello 20.30, puheenjohtajana Tm_T ja varapuheenjohtajana ath.

Loki

20:30 < heikki> iltaa, aloitetaan kokous
20:30 < heikki> paikallaolijat: käsi ylös näin: o/
20:30 < Nakkel> o/
20:31 < milan> o/
20:31 < kitt> o/
20:31 < heikki> (puhutaan julkkareista kohta)
20:31 < Tomin> o/
20:31 < Tm_T> o/
20:31 < elias_a> o/
20:31 < Mobe> o/
20:31 < heikki> esityslista: http://wiki.ubuntu-fi.org/Yhteis%C3%B6n_kokous
20:31 < Sysi> o/
20:31 < heikki> kokouksen padi: http://pad.ubuntu-uk.org/c6JWQmew2e
20:31 < Fibubot> http://is.gd/fIIrW -> EtherPad: c6JWQmew2e
20:31 < heikki> 3. Yleistä / ajankohtaista
20:32 < heikki> Ubuntu Suomen uusi yhteyshenkilö: Uudeksi yhteyshenkilöksi ehdotetaan Jussi Kekkosta (Tm_T)
20:32 < heikki> tähän liittyen foorumiketju http://forum.ubuntu-fi.org/index.php?topic=35549.0
20:32 < Fibubot> http://is.gd/fyaXe -> Ubuntu Suomelle valitaan uusi yhteyshenkilö kokouksessa 3.10
20:32 < peran> o/
20:32 < Nakkel> Kannatan ehdotusta.
20:32 < heikki> eli Mirv on nykyinen yhteyshenkilö ja on pitkään ilmoittanut halukkuutensa luopua nakista, viime kokouksessa Tm_T ilmoitti halukkuutensa tähän
20:32 < heikki> 19:55 < Mirv> moi. tuli kiireellinen meno en varma ehdinkö miten. täysi  tuki tm_t:lle noin joka tapauksessa :S
20:33 < heikki> joitain yhteyshenkilön nakkeja: http://wiki.ubuntu-fi.org/Yhteiso/Yhteyshenkilo
20:34 < heikki> haluaako Tm_T sanoa jotain
20:34 < heikki> tai joku muu
20:35 < Tm_T> mitäs tässä osaisi sanoa, aikalailla keväästä 2005 asti ainakin mukana pyöritty
20:35 < Nakkel> Onko muita ehdokkaita, jos ei ni tuskin tarvii hirveesti jupista asian tiimoilta?
20:35 < elias_a> Kannatan Kekkosta! Tämä nykyinen on mies paikallaan toisin kuin se taannoinen presidentti... :)
20:36 < heikki> :)
20:36 < heikki> muita ehdokkaitahan ei ole
20:36 < Tm_T> tai vastustusta, tai kysymyksiä
20:36 < heikki> eli jos kukaan ei vastusta niin homma on sillä selvä
20:36 < milan> eipä ole
20:36 < heikki> tai jos haluaa kysyä vielä jotain
20:36 < HaXeri> o/
20:37 < peran> Tm_t:Miltäs irc-kanavalta sut parhaiten saa kiinni.
20:37 < Nakkel> Joo jos jollain on vastustamista ni se ääni esiin kans. Tai halukkuutta ehdokkuuteen ni rohkeesti ääntä kehiin.
20:37 < Tm_T> peran: tältä ubuntu-suomen tiimoilta
20:38 < peran> Tm_T: Ok.
20:38 -!- Jari0001 has joined #ubuntu-fi-tiimit
20:38 < Tm_T> toki hilight missä tahansa missä olen, toimii
20:38 < heikki> okei, jos ei muuta niin...
20:38 -!- Jari0001 has quit [Read error: Connection reset by peer]
20:39 < heikki> päätetty, Tm_T on uusi yhteyshenkilö
20:39 < Nakkel> Tm_T: gz
20:39 < heikki> éteenpäin
20:39 < heikki> 10.10 -version Launch Partyn järjestysvastuuhenkilöiden nimeäminen
20:39 < heikki> kuka osaak ertoa
20:39 < heikki> kertoa
20:39 < heikki> hesan tilanteesta
20:39 < heikki> Tm_T / Nakkel ?
20:40 < Nakkel> Mä olen tyystin ulkona tosta. :/
20:40 < Nakkel> zzats: ?
20:40 < Tm_T> tila on (?), ohjelmaa oli mietitty (onko ylhäällä missä?)
20:40 < HaXeri> Äänestän Aku Ankkaa Ubuntu Suomen presidentiksi http://is.gd/fIJ3z
20:41 < elias_a> Mikäs se tila on siellä Siperiassa?
20:41 < HaXeri> siperiassa on talvi
20:41 < milan> jo?
20:41 < heikki> pysytään asiassa
20:41 < HaXeri> siperiassa on ollu talvi jo kuukauden
20:41 < milan> ok
20:41 < heikki> elisa studio
20:41 < elias_a> Mikäs se sellainen?
20:41 < HaXeri> sonera nettitikku
20:42 < elias_a> Jaa jokin myymälä Lasipalatsissa?
20:42 < heikki> eikös Tm_T jossainkohtaa nakitettu tohon julkkarihommaan jotenkin
20:42 < Nakkel> elias_a: Ei oo myymälä per se.
20:42 < HaXeri> älkää puhuko nakeista, tulee nälkä
20:42 < Nakkel> Kuvia siitä on... Jossain :P
20:43 < HaXeri> jolloin joudun lähtemään rölläämästä kokousta
20:43 < heikki> HaXeri: pysy asiassa
20:43 < elias_a> Onko se tämä: http://www.elisa.fi/studio/
20:43 < heikki> yritän kaivaa vanhoista kokouspöytäkirjoista juttua
20:43 < Fibubot> http://is.gd/fIJdg -> Elisa Studio — Yksityiset — Elisa
20:44 < heikki> eipä löydy
20:44 < Mirv> o/
20:44 < heikki> 11:00 < Nakkel> 10:15 <zzats> meil on tämmönen elisa studio, tässä ihan helsingin lasipalatsissa. järkätään erilaisia tapahtumia, jne. ihan siis bändi-iltoja, leffailtoja, kaikennäköstä.
20:44 < heikki> 11:00 < Nakkel> 10:56 <zzats> tota, mä ehdotin et me hostattais tällänen ubuntu ilta ton 10.10:n tiimoilta
20:44 < heikki> tossa vanhaa lokia asiasta
20:44 < Tm_T> heikki: wiki.ubuntu-fi.org/TODO
20:45 < elias_a> Mun täytyy nyt mennä laittamaan lapsille iltapala ja ne nukkumaan.
20:45 < HaXeri> onko julkkareiden ajankohta jo päätetty?
20:45 < elias_a> Mulla olisi tosiaan Tampereella varattuna Demola 10.10. ja valmius järkkäillä sieltä vähän uuteen versioon liittyvää webvcastia.
20:46 < Nakkel> http://nakkel.pic.fi/kuvat/Mobile/Ubuntu/
20:46 < Nakkel> pwd ubuntu
20:46 < elias_a> lluen backlogin kun pääsen taas koneen äärelle.
20:47 < Tm_T> heikki: jos päätettäisiin nyt että minä nakitan muita tuon julkkaritilaisuuden suhteen
20:47 < heikki> joo
20:47 < heikki> yritän kaivaa lokeista päivämäärää
20:48 < heikki> ei löydy heti
20:48 < heikki> mutta nyt tärkeintä on että joku alkaa vähän viemään hommaa eteenpäin
20:48 < heikki> ja markkinoinnista kun on kyse niin Tm_T on luonteva valinta
20:49 < heikki> julkaisuhan on JO 10.10.
20:49 < heikki> => päivämäärää ja suunnitelmaa pitäis saada aika äkkiä valmiiksi että ehditään mainostamaan
20:49 < heikki> mites sit ton tampereen kanssa
20:49 < Tm_T> muistelisin että tilaisuus suunniteltiin vähän myöhemmäksi
20:50 < Tm_T> heikki: elias_a nakitetaan vastuuseen siitä?
20:50 < ninnnu> Etkot 10.10 Demolassa, Elisabileet sit joskus vähän myöhemmin?
20:50 < HaXeri> hmm
20:50 < HaXeri> mihinkä kellonaikaan ois hesan julkkarit suunnilleen?
20:50 < heikki> kumpi on "virallinen julkaisutapahtuma"
20:50 < Tm_T> ninnnu: esim
20:50 < heikki> vai tarviiko sitä päättää
20:51 < heikki> molempiin pitää kuitenkin tehdä jotain ohjelmaa
20:53 < Tm_T> sanoisin että virallisia molemmat, helsingissä se "koko suomen"
20:53 < heikki> mjoo
20:53 < milan> kun on kuitenkin pääkaupunki
20:53 < Tm_T> tai yhtä virallisen epävirallisia
20:53 < heikki> jep
20:53 < Nakkel> Studion kohdalla oli jossain 30.10. puhe.
20:53 < heikki> mutta etenkin ton tampereen kanssa on nyt kiire
20:54 < heikki> 11:37 < zzats> ois kuitenki hyvä, jos voitais pitää siit 30.10 kiinni vielä
20:54 < Tm_T> joo
20:54 < Tm_T> mä voisin kaivella valmista markkinointimatskua (videoita yms)
20:54 < heikki> => tampereella julkkarit 10.10., hesassa 30.10.
20:55 < Tm_T> joo, näillänäkymin
20:55 < heikki> tampereelle olis ainakin hyvä saada joku pitämään ubuntu suomen nimissä esitys siitä mitä kaikkea hienoa on tarjolla
20:55 < heikki> itse olen kertausharjoituksissa joten en ainakaan pääse osallistumaan
20:56 -!- Jari0001 has joined #ubuntu-fi-tiimit
20:56 < heikki> => kuka on halukas ja kykenevä osallistumaan tampereen julkkarien järjestelyyn paikanpäällä?
20:57 < ninnnu> Define "järjestely"
20:57 < heikki> kysy elias_a:lta :)
20:57 < heikki> tai sitten vaikka ubuntun esittelyä
20:58 -!- Jari0001 [~Jari0001@dsl-hkibrasgw2-ffd0c000-26.dhcp.inet.fi] has quit [Client Quit]
20:59 < heikki> hiljasta
20:59 < milan> joo
20:59 < heikki> no, Tm_T ja elias_a järkkäilevät julkkareita ja nakittavat porukkaa
21:00 < Tm_T> jep
21:00 < heikki> eteenpäin
21:00 < heikki> 10.10:n julkaisuun liittyviä juttuja puidaan vielä kohdassa viestintä ja markkinointi
21:00 < heikki> sitä ennen
21:00 < heikki> Finnish Remix 10.04.1.1 tehty, Timo ja Uwe tehneet ja testanneet. Laitetaan linkitetyksi? Bittorrent?
21:00 < Mirv> jeps
21:01 < milan> pitäisikö olla jakajia
21:01 < Mirv> eli Uwe lähti testailemaan ja tutkimaan Finnish Remixiä ja löysi pieniä ongelmia. kävimme Finhackissä läpi hänen ehdottamansa muutokset ja hyväksyin nämä ja tein pari lisämuutosta vielä. tulos on siis 10.04.1.1
21:02 < Mirv> en tiedä muita testanneita mutta loin siis tämän muutetun "skriptin" pohjalta tuon ja testasin asennuksen, Uwe myös. nyt Finnish Remix on aivan moitteettomassa kunnossa loppukäyttäjän kokemuksen kannalta. suurin (pieni) ongelma oli siis että casper jäi asennettuun järjestelmään mikä aiheutti ramzswap:n turhan käytön
21:03 < heikki> kuulostaa hyvältä
21:03 < Mirv> kysymys siis siitä että heitetäänkö linkitetyksi - varmaan - ja toisekseen että luodaanko bittorrent-levitys tuostakin (ei vielä luotu)
21:03 < heikki> jakoon vaan, torrenttia jos löytyy lähteitä
21:03 -!- Jari0001 has joined #ubuntu-fi-tiimit
21:03 -!- Jari0001 has quit [Client Quit]
21:03 < heikki> onko vanhoille löytynyt jakajia
21:03 < heikki> vai onko torrentit kuolleet viikossa
21:03 < Mirv> no neljä jakajaa taisi olla nyt
21:04 < Mirv> ei sillä vielä juuri atm.tut.fi:tä ohiteta mutta toki luotettavuus kohenee kun on useampia lähteitä
21:04 < heikki> sanoisin että uusi versio jakoon ja torrenttia siinäkohtaa kun on useampi jakaja
21:04 < Tomin> Vaikuttaako tuo nyt siis myös Netbook Finnish Remixiin?
21:04 < Mirv> olisiko tässä ihmisiä jotka sitoutuisivat jakamaan 24/7 (about)? (eli jos on jo jokin kone joka on käynnissä 24h)
21:05 < Mirv> eli ladatkaa tuo ensi alkuun http://ubuntu.trumpetti.atm.tut.fi/ubuntu-finnish-remix/10.04/ubuntu-10.04.1.1-desktop-i386-finnishremix.iso
21:05 < milan> ei ole mulla
21:05 < Tomin> Minulla olisi palvelin päällä ja siinä torrentflux, mutta uppikaistaa on vain 512K
21:05 < Mirv> tai jos on sellanen että aina kun kone on käynnissä niin bittorrent-client myös.
21:06 < milan> voikos sen laittaa käynnistymän ja jakamaan aina kun koneen käynnistää
21:06 < heikki> tätä ei ehkä tarvi käsitellä kokouksessa pidemmälle?
21:06 < Mobe> kone on aina päällä ja utorrent tähän asti päällä jokaisesta latauksesta seuraavaan päivitysboottiin
21:06 < Mirv> eipä oikeastaan, laitan torrent-linkin kohta, laittakaa .iso latautumaan
21:07 < heikki> torrentti jakoon jos sille tulee lähteitä, tut.fi-linkki heti
21:07 < milan> ei
21:07 < heikki> eteenpäin
21:07 < Tm_T> joo
21:07 < milan> joo
21:07 < heikki> Ohjeet ja tuki - dokumentaatioihmiset ja keskustelualueiden aktiivit
21:07 < heikki> foorumeilta jotain sanottavaa?
21:07 < heikki> eli ei
21:07 < heikki> Viestintä ja markkinointi - WWW-porukka, blogaajat, sosiaalisten medioiden ihmiset, markkinointi
21:07 < heikki> => 10.10 julkaisu
21:07 < heikki> taas
21:08 < heikki> Julkaisuvastaavat: markkinointiviestintä (1: uuden julkaisun markkinointisivu(t), 2: blogiin artikkeli tai pari, 3: mahdollinen yleistiedote)
21:08 < heikki> todo-listalta, toi nakki on Tm_T:llä
21:08 < Tm_T> julkkareihin materiaalia pitää tehdä juu
21:08 < Tm_T> eipä sillä rintamalla muuta taida olla
21:09 < heikki> nyt ainakin heti tänään/huomenna jotain blogausta tampereen julkkareista (julkkarivastaavat hoitakoot)
21:09 < heikki> Julkaisuvastaavat: perussivujen päivitys eli kaikki ns. pienet ks. esim. TODO/10.04: laitteistovaatimukset, Kubuntu-sivut (versionhallinnassa), Päivittäminen-sivu, ruotsinkielinen etusivu, Ubuntun versiot -sivu, Esittely-sivu, Vertailutaulukko-sivu ym. missä vain päivitettävää
21:09 < Tm_T> joo
21:09 < heikki> Tm_T: nakitteletko noita kaikkia päivitystehtäviä eteenpäin?
21:10 < Tm_T> jep
21:10 < heikki> päätetty
21:10 < Tm_T> ja vapaaehtoisestikin saa kuka tahansa tehdä
21:10 < heikki> 10.10 on siis ensi viikon sunnuntai!
21:10 < heikki> Suomentajaryhmä
21:11 < milan> pitää mennä
21:11 -!- milan has quit [Quit: Lähdössä]
21:11 < heikki> käännösten deadline tais mennä jo, eipä ole juuri sanottavaa ainakaan mulla
21:11 < heikki> maililistoilla on puhuttu että kielipaketteihin tulisi aiempaa useammin päivityksiä
21:12 < heikki> Kehittäjät ja testaajat - kaikki kehitysversion käyttäjät ja kehittäjät
21:12 < heikki> jos joku ei vielä huomannut niin 10.10 on siis tulossa kohta :)
21:12 < heikki> onko jotain erityisesti suomalaisiin käyttäjiin vaikuttavia asioita jotka pitäisi huomata
21:13 < heikki> tai jos jotain on muihin esille tuleviin asioihin
21:14 < heikki> eli ei
21:14 < heikki> seuraava kokous
21:14 < heikki> riittääkö jos on 3vko päästä
21:14 < heikki> 24.10.
21:14 < heikki> kello 20.30
21:15 < Tm_T> 2vko päästä, jää gappia hel-julkkareihin
21:15 < heikki> nojoo
21:15 < Mirv> eipä muuta kuin onnea Tm_T:lle, voin ilmoittaa locoteams-listalle tässä vaiheessa
21:15 < heikki> 17.10
21:16  * Mirv ojentaa valtikan
21:16 < heikki> ehdotetaan Tm_T:tä pj:ksi jotta pääsee oikein sokaistumaan vallastaan
21:16  * Tm_T kiittää nöyrästi luottamuksesta
21:16 < Mirv> valtikka jolla voi... hmm vastaanottaa LoCo-CD:itä ja toivoa muidenkin tarjottujen tavaroiden tulevan (odottelen edelleen kevätkesällä luvattuja kirjoja, ja nyt sitä banneria...)
21:16 < ath> Ohhoh, meillä on Ahmed Kalifin paikalla. Onnea!
21:17 < Tm_T> heikki: käy alustavasti
21:17 < heikki> ja ath vpj:ksi
21:17 < heikki> (mitäs avasi suunsa vasta kokouksen lopussa)
21:17 < ath> ?
21:17 < Mirv> ath: nakin viuhu
21:18  * ath suojautuu äärellisten mallien laskareiden taakse.
21:19  * Tm_T joutuu poistumaan, kiitos kaikille osallistumisesta
21:19 < heikki> ei haluaisi aina samoja henkilöitä nakittaa näihin
21:20 < heikki> Nakkel:
21:20 < Nakkel> Kerro
21:20 < heikki> vpj
21:20 < Nakkel> Vaikee ku näihin aikoihin on lasten nuq ja iltapalatus. :P
21:20 < Nakkel> On-off
21:20 < Nakkel> menoa
21:21 < heikki> ninnnu:
21:22 < heikki> koittakaas nyt
21:22 < ath> No voin lupautua.
21:22 < heikki> hyvä
21:22 < ath> Mutta en toki voi olla 100% varma pääsenkö paikalle.
21:23 < heikki> seuraava kokous 17.10. kello 20.30, pj: Tm_T, vpj: ath
21:23 < heikki> paikalla vielä olevat: käsi ylös näin: o/
21:23 < Mirv> ath: suurin homma onkin hoitaa kokouksen jälkeiset asiat, ks. lista wikistä
21:23 < Mobe> o/
21:23 < heikki> o/
21:23 < Tomin> o/
21:23 < Mirv> o/
21:23 < ninnnu> o/
21:23 < ath> o/
21:23 < kitt> o/
21:23 < Sysi> o/
21:23 < peran> o/
21:23 < ath> Mirv: D: Mihin mä nyt mahdoinkaan lupautua.
21:23 < heikki> Päätetään kokous. Kiitän osallistujia.

Aikaisemmat kokoukset

Ks. Yhteisön_kokous -sivun alareuna.