Suoraan sisältöön

Ubuntu Suomen Yhteisön_kokous 01.11.2009

Ubuntu Suomi-yhteisön toinen IRC-kokous järjestettiin Freenoden teknisistä ongelmista huolimatta sunnuntaina 01.11.2009. Kokouksen puheenjohtajana toimi Heikki Mäntysaari (heikki), läsnäoleviksi ilmoittautui 29 yhteisön jäsentä.

Vapaamuotoinen tiivistelmä

Päätökset vahvistettuna.

Ubuntu 9.10 todettiin julkaistuksi. Julkaisua juhlistettiin Helsingissä pienimuotoisella miitillä.

Ubuntu-fi.org -sivustosta käytiin keskustelua, lähinnä liittyen vastuussa olevaan tiimiin. Markkinointitiimistä päätettiin tehdä Markkinointi- ja WWW-tiimi vastaamaan myös wikisivuista, rajaten kuitenkin varsinainen Ubuntu-dokumentaatio ulkopuolelle.

9.10 Karmic

Karmicissa on ongelmia mokkuloiden kanssa, mikä korjaantuu kernelin päivityksen myötä. Ongelma on siis ensisijaisesti niillä, jotka asentavat levyltä ja ovat riippuvaisia mokkula-netistä. Crope lupautui kirjoittamaan wikiin ohjeet ongelman ratkaisemiseksi. http://wiki.ubuntu-fi.org/Ubuntu_9.10_USB-modeemit

9.10:ssä on havaittu vakavia ongelmia Wubi:n kanssa eli asennettaessa Ubuntu Windowsin sisälle. Toistaiseksi WUBI-käyttäjien lienee hyvä pysytellä 9.04 -versiossa ongelmien korjautumista odotellessa.

Äänten kanssa on jotain ongelmia, lähinnä liittyen Wineen ja pulseaudioon. Käytännössä esimerkiksi Spotifyn ja Skype eivät toimi samanaikaisesti. Ninnnu lupautui kirjoittamaan wikiin koosteen ongelmista ja ratkaisuista. http://wiki.ubuntu-fi.org/Ubuntu_9.10%3An_%C3%A4%C3%A4niongelmat

Nv-näytönohjainajureiden kerrotaan laittavan ottavan liian suuria resoluutioita käyttöön, peran kirjoittaa aiheesta lisää wikiin.

Tiimit

Tukitiimin puolella tilanne on vakaa, edellämainittujen ongelmien lisäksi ei mainittavaa.

Dokumentaatiotiimistä kerrottiin että Wikikirjaa on Ubuntun osalta päivitetty 9.10 -aikaan. Kubuntun osalta tieto on vanhaa ja vaatii päivitystä. Erityisesti 10.04:aa varten wikikirja pitää viilata hyvään kuntoon.

Markkinointitiimin (kokouksen alussa uudelleennimetty markkinointi- ja WWW-tiimiksi) toiminta on ollut kesän aikana hiljaisempaa Assembly-tempausta lukuunottamatta. Nyt syksyllä Tm_T yrittää käynnistellä uudelleennimetyn tiimin toimintaa, kaikkia kiinnostuneita kehoitetaan liittymään tiimin sähköpostilistalle: http://wiki.ubuntu-fi.org/Markkinointitiimi

Muuta

Jussi Schultink kertoi omasta Ubuntu-urastaan sekä IRC-coucilin toiminnasta. Käytettyään Ubuntua vain kaksi vuotta Jussi asettui ehdokkaaksi Ubuntu IRC council -vaaleihin ja tuli valituksi, toimittuaan jonkin aikaa usean Ubuntu-aiheisen IRC-kanavan valvojana. IRC council vastaa käytännöistä virallisilla Ubuntu-kanavilla, ratkoo kanavien valvojien sekä käyttäjien välisiä ongelmia ja on yhteydessä Freenodeen, joka kanavia ylläpitää. Käytännössä siis jos joku kokee tulleensa kohdelluksi kaltoin esimerkiksi #ubuntu-fi -kanavalla, voi asian viedä IRC councilin käsiteltäväksi. https://wiki.ubuntu.com/IrcTeam/IrcCouncil

Ubuntu Member-statuksesta Jussi kertoi että kaikki yhteisössä aktiivisesti toimivat voivat statusta hakea. Status antaa mahdollisuuden mm. äänestää jäsenet Community Counciliin, yhteisön ylimpään päättävään elimeen.

Juha Siltala (topyli) kertoi Akademy 2010 (http://dot.kde.org/2009/09/03/akademy-2010-tampere-finland) -hankkeesta. AKademy on vuosittainen tapahtuma jossa KDE-työpöytäympäristön kehittäjät kokoontuvat kuulemaan esitelmiä, ideoimaan ja koodaamaan. Vuonna 2010 tämä järjestetään Tampereella. Pääjärjestäjinä ovat KDE (http://www.kde.org) sekä COSS (http://www.coss.fi). FLUG (http://www.flug.fi) ja Ubuntu Suomi osallistuvat myös järjestelyihin jollain tavalla, lisätietoa osallistumismahdollisuuksista myöhemmin. Tapahtumassa järjestetään myös LTSP-työpaja, lisätietoja Asmo Koskiselta (kts myös Educoss -lista http://lists.coss.fi/pipermail/educoss/2009-October/000106.html)

Kokouksessa oli paljon asioita käsiteltävänä ja osa jouduttiinkin siirtämään seuraavaan kokoukseen. Seuraava kokous päätettiin pitää 15.11 klo 20:30 ja puheenjohtajaksi valittiin Juha Siltala (topyli), varapuheenjohtajaksi/sihteeriksi Heikki Mäntysaari (heikki)

Asialista

  1. Kokouksen avaus
  2. Nimenhuuto - nosta käsi näin: o/
  3. Edelliset 2 viikkoa
    1. Ubuntu CodeOfConduct päivittynyt versioon 1.1 - http://www.mikesplanet.net/2009/10/ubuntu-code-of-conduct-1-1/ rhkfin

    2. Ubuntu 9.10 julkaistu
    3. Liittyvä kysymys tiimijaoista: mille tiimille oikeastaan kuuluvat ubuntu-fi.org-sivut? Jos dokumentaatiotiimi (mutta osin tai jopa paljolti markkinointiakin, jos ei puhuta oppaista?), pitäisikö selkeämmin määritellä että "yleiset" www/wiki-sivut (valikosta linkitettävät) kuuluvat jommalle kummalle tiimille? Vai pitäisikö olla vielä WWW-tiimikin... tai kokeeko Petri kuuluvansa enemmän dokumentointi- vai markkinointitiimiin... monta kysymystä -Timo

    4. Julkaisumiiti pidettu - ninnnu

  4. Seuraavat 2 viikkoa
    1. ..
  5. Kehittäjät (http://wiki.ubuntu-fi.org/Ubuntun_kehittaminen) - lisää tähän kuka kertoo

    1. Tiimin tilannekatsaus
    2. 9.10 - mitä jäi puuttumaan?
    3. Mokkulat - crope?

    4. Wubi - ninnnu

    5. Äänet - ninnnu / heikki

  6. Tukitiimi (http://wiki.ubuntu-fi.org/Tukitiimi) - Ilokaasu?

    1. Tiimin tilannekatsaus
    2. Forumin ilmoitetut ketjut, huomautukset, suljetut ketjut, estetyt käyttäjät - peran

    3. Miten 9.10 käyttöönotto keskimäärin on sujunut, suurimmat ongelmat?
    4. ...
  7. Dokumentaatiotiimi (http://wiki.ubuntu-fi.org/Dokumentaatiotiimi) - Heikki

    1. Tiimin tilannekatsaus
    2. 9.10 -dokumentaation status?
    3. ...
  8. Markkinointitiimi (http://wiki.ubuntu-fi.org/Markkinointitiimi) - lisää tähän kuka kertoo

    1. Tiimin tilannekatsaus
    2. Facebook -ryhmän muuttaminen sivuksi & käyttäminen tiedotuskanavan? Blogin RSS? http://www.facebook.com/group.php?gid=4544674705 - rhkfin

    3. Ubuntu Suomen tempauspäivät (http://forum.ubuntu-fi.org/index.php?topic=17196.0 http://blog.ubuntu-fi.org/2008/tempaus-144-pakettien-kuvausten-kaantamista/ )

    4. Ubuntu 10.04 LTS - CD-levyjen + oppaan painatus ja levitys (http://list.kapsi.fi/pipermail/ubuntu-markkinointi/2009-October/000263.html)

    5. Akademy 2010 http://www.coss.fi/coss-news/akademy-2010n-ajankohta-paatetty - kuulumiset FLUG:n kokouksesta - topyli

  9. Suomentajaryhmä (http://wiki.ubuntu-fi.org/Kääntäminen) - Heikki (ja Timo?)

    1. Ryhmän tilannekatsaus
    2. Valheet, emävalheet ja tilastot... u-t-stats + data ja joko ne kertovan suomen osalta oikeaa kieltä. Viralliset luvut korjattu käsin pyynnöstäni. - Timo Jyrinki

    3. ...
  10. Blogitiimi (http://wiki.ubuntu-fi.org/Blogitiimi) - rhkfin

    1. Tiimin tilannekatsaus
    2. ...
  11. Muut esilletulevat asiat
    1. Kuukausittain(?) koosteet englanniksi näkymään kansainvälisesti LoCo-tiimeille nähtäväksi? (Vapaaehtoisia?) http://wiki.ubuntu-fi.org/LoCo-raportointi - Tm_T

    2. Jussi Schultink kertoo Ubuntu IRC Councilin toiminnasta ja Ubuntu Member -statuksesta, jota yhteisössä aktiivisesti toimivia rohkaistaan hakemaan - jussi01

    3. Kokouksen aikana asioita voi lisätä tänne: http://etherpad.com/7mMJBG7Jq5

    4. ...
  12. Seuraavan kokouksen ajankohta, puheenjohtaja ja varapuheenjohtaja
    1. Ehdotetaan 15.11 klo 21:00

Osallistujat

Alussa paikalla:

21:00 < heikki> o/
21:00 < Heikkila> o/
21:00 < rhkfin> o/
21:00 < wicke> o/
21:00 < mippe> o/
21:00 < ath> o/
21:00 < juhis> o/
21:00 < peran> o/
21:00 < Ilokaasu> o/
21:00 < topyli> o/
21:01 < ninnnu> o/
21:01 < muep__> o/
21:01 < crope> o/
21:01 < Rumpa> o/
21:01 < makinen> o/
21:02 < ekv> o/ tosin pitää nopeasti  viel tiskaa :/
21:02 < TheMax> o/
21:03 < Mirv> o/
21:03 < jussi01> o/
21:10 < asmok> o/
21:14 < ath> \o/
21:14 < Sysi> o/
21:19 < vililikku> o/
21:22 < Mobe> o/
21:23 < hessuk> o/
21:40 < Rumpa> o/
22:14 < Tm_T> o/
22:23 < jussi01> o/
22:56 < topyli> \o/

Lopussa paikalla:

23:11 < heikki> o/
23:11 < rhkfin> o/
23:11 < ekv> O/
23:11 < asmok> o/
23:11 < Heikkila> o/
23:11 < topyli> o/
23:11 < anne> 0/
23:11 < Tm_T> o/
23:11 < wicke> o/
23:11 < Ilokaaaasu_> o/
23:11 < peran> o/
23:12 < ekv> o/
23:12 < Sysi> o/
23:13 < TheMax> o/

Päätökset

21:14 < heikki> PÄÄTETTY: Markkinointitiimi nimetään Markkinointi- ja www-tiimiksi ja sen vastuulle kuuluu myös www-sivut oppaita lukuun ottamatta
23:07 < heikki> PÄÄTETTY: Seuraava kokosu 15.11. kello 20:30
23:09 < heikki> PÄÄTETTY: Seuraava PJ on topyli 
23:11 < heikki> PÄÄTETTY: Seuraava vpj on Heikki

21:28 < heikki> MERKITÄÄN PÖYTÄKIRJAAN: crope kirjoittaa mokkulaongelmista jotain wikiin (ja muut voi toki täydentää)
21:36 < heikki> MERKITÄÄN PÖYTÄKIRJAAN: Wubin kanssa on ongelmia, eikä tässä vaiheessa voi varauksetta suositella Wubin käyttöä
21:44 < heikki> MERKITÄÄN PÖYTÄKIRJAAN: ninnnu kirjoittaa (ja muut osallistuu tietty kanssa!) ääniongelmista (erityisesti Spotifystä) wikiin
21:52 < heikki> MERKITÄÄN PÖYTÄKIRJAAN: peran kirjoittaa wikiin nv-ajurien ongelmasta
22:07 < heikki> MERKITÄÄN PÖYTÄKIRJAAN: Wikikirja on päivittynyt Ubuntun osalta hyvin 9.10-aikaan, Heikki viimeistelee palomuuriosuuden
22:22 < heikki> MERKITÄÄN PÖYTÄKIRJAAN: Tm_T potkii ihmisiä
23:02 < heikki> MERKITÄÄN PÖYTÄKIRJAAN: Osallistutaan mahdollisuuksien mukaan Akademyn järjestämiseen ensi kesänä, Asmo toimii tässä vaiheessa yhteyshenkilönä
23:05 < heikki> MERKITÄÄN PÖYTÄKIRJAAN: Ensi vuonna toinenkin LTSP-tapahtuma: http://lists.coss.fi/pipermail/educoss/2009-October/000117.html

22:51 < heikki_> ehdotan että seuraavaan kokoukseen siirretään kohdat
22:51 < heikki_> - Ubuntu Suomen tempauspäivät (http://forum.ubuntu-fi.org/index.php?topic=17196.0 http://blog.ubuntu-fi.org/2008/tempaus-144-pakettien-kuvausten-kaantamista/ )
22:51 < Fibubot> blog.ubuntu-fi.org: Ubuntu-blogi  » Blog Archive   » Tempaus 14.4: Ohjelmapakettien kuvausten suomentamista
22:51 < heikki_> - Ubuntu 10.04 LTS - CD-levyjen + oppaan painatus ja levitys (http://list.kapsi.fi/pipermail/ubuntu-markkinointi/2009-October/000263.html)
22:51 < heikki_> - Facebook -ryhmän muuttaminen sivuksi & käyttäminen tiedotuskanavan? Blogin RSS? http://www.facebook.com/group.php?gid=4544674705 - rhkfin
22:52 < Fibubot> www.facebook.com: Ubuntu Suomi | Facebook
22:52 < rhkfin> kannatetaan näiden siirtämistä
22:52 < Ilokaaaasu_> kuin myös
22:52 < Heikkila> kelpaa
22:52 < Tm_web> +1
22:52 < heikki_> päätetty

Loki

Kokouksen avaus ja paikallaolijat

Ubuntu Suomen yhteisön IRC-kokous
01.11.2009
#ubuntu-fi-tiimit @ Freenode
Loki
************************************

21:00 < heikki> === ALOITETAAN KOKOUS ===
21:00 < heikki> paikallaolijat, nostakaa käsi ylös näin:
21:00 < heikki> o/
21:00 < Heikkila> o/
21:00 < rhkfin> o/
21:00 < wicke> o/
21:00 < mippe> o/
21:00 < ath> o/
21:00 < juhis> o/
21:00 < peran> o/
21:00 < Ilokaasu> o/
21:00 < topyli> o/
21:00 < rhkfin> Nakkel: o/
21:01 < ninnnu> o/
21:01 < muep__> o/
21:01 < crope> o/
21:01 < Tuplanolla> mäkin voisin nostaa mut oon just menossa pois :x ->
21:01 < Rumpa> o/
21:01 < makinen> o/
21:02 < ekv> o/ tosin pitää nopeasti  viel tiskaa :/
21:02 < TheMax> o/

3. Edelliset kaksi viikkoa

21:02 < heikki> siirrytään kohtaan 2, edelliset kaksi viikkoa
21:02  * rhkfin siirtyy nyt vuokraamaan leffaa, sori, otetaan CoC hetken päästä..
21:03 < heikki> Eli rhkfin esittelee CodeOfCodunct-jutun jahka palaa, siirretään kohtaan 11. Muut esille tulevat asiat
21:03 < Mirv> o/
21:03 < heikki> META-asiat kerätään tänne: http://etherpad.com/7mMJBG7Jq5
21:03 < jussi01> o/
21:04 < heikki> (korjaus, ollaan tietenkin kohdassa 3)
21:04 < heikki> 3.2 Ubuntu 9.10 julkaistu
21:04 < heikki> Mirvillä oli tähän liittyen asiaa koskien ubuntu-fi.orgia, ole hyvä 
21:05 < Mirv> joo eli kysymys siitä pitäisikö www-sivujen ylläpito selvemmin olla tietyn tiimin hommaa, mielestäni nyt on vähän epäselvää?
21:05 < Mirv> ja esimerkkinä kokeeko Petri (joka suurimman uudistuksen sivulla 9.10:een teki) olevansa markkinointitiimiä, dokumentointitiimiä vai jotain ihan muuta tiimiä?
21:06 < Mirv> ja sitten tuo julkaisun muistilista, mikä tiimi kokee että on omaa tonttia, vai pitäisikö tosiaan olla joku www-tiimi erikseen?
21:06 < ath> Pitäisi olla lista ihmisistä, joita voi potkia. Voiko webmaster@ tai vastaavaan pistää huomautuksen jostain toimimattomuudesta/muutos pyynnön?
21:06 < TheMax> samaa mieltä
21:07 < Mirv> onko ko. lista ihmisistä nykyinen dokumentaatiotiimi tai nykyinen markkinointitiimi?
21:07 < Mirv> jolloin tietty on jo olemassa spostilista johon mailata
21:08 < heikki> joskus oli puhetta että webbisivut laitettaisiin johonkin versionhallintaan, sopisi hyvin tähän 
21:08 < heikki> nykyään ei käytännössä ole dokumentaatiotiimiä
21:08 < Mirv> heikki: webbisivut tarkoittaa siis kaikkia yleisiä sivuja, ei pelkästään etusivua
21:08 -!- asmok [n=asmok@adsl-85-157-204-13.regionline.fi] has joined #ubuntu-fi-tiimit
21:08 < Mirv> eli keille kuuluu esim. tuo http://wiki.ubuntu-fi.org/Julkaisun_muistilista/9.10
21:09 < heikki> joo totta
21:09 < Mirv> suurin osa noista on wiki-sivuja, jolloin kuuluisi dokumentaatiotiimille, mutta sivut ovat luonteeltaan sellaisia etteivät ne ole pelkkää dokumentointia
21:09 < Mirv> vaan www-ylläpitoa/päivittelyä ja markkinointia
21:09 < Mirv> tuossa siis pulma :P
21:09 < Ilokaasu> oliskos se Team-www sit paha idea..sisältäis kaiken sivustoon liittyvän
21:10 < Mirv> Ilokaasu: niin, miinus opassivut. voisi olla.
21:10 < asmok> o/
21:10 -!- anne [n=anne@dsl-jnsbrasgw2-ff64c000-190.dhcp.inet.fi] has quit [Read error: 110 (Connection timed out)]
21:11 < Mirv> hieman tuo sekoittaa kun "wiki" on yhtä kuin "meidät sivut" sekä samaan aikaan "oppaat", koska kaikki on samassa. mutta ero on aika selkeä tiimi-yms-sivuilla ja oppailla
21:11 -!- anne [n=anne@dsl-jnsbrasgw2-ff64c000-190.dhcp.inet.fi] has joined #ubuntu-fi-tiimit
21:11 < Mirv> tarvitseeko WWW-tiimi on sähköpostilistan kapsilta? tai keksiikö joku jotain miten lomitetaan markkinointi- ja dokumentaatiotiimeille noita?
21:12 < heikki> eipä noilla nykyisillä listoilla mitenkään turhan paljon liikennettä ole joten minusta voisi lomittaa raakasti vaikka markkinointilistalle
21:12 < heikki> markkinointiahan noi nettisivut käytännössä on
21:12 < Mirv> joo, ehkä parempi olisi että nimi olisi vähän laajempi "markkinointi- ja www-tiimi"
21:12 < Mirv> listoja on kyllä tosiaan jo liikaakin
21:12 < heikki> jep
21:13 -!- sokeri [i=sokeria@shelli.fi] has joined #ubuntu-fi-tiimit
21:13 < Mirv> selvä, päätös puolestani on tuossa niin ei tarvitse tässä aiheessa koko iltaa pysyä. muita mielipiteitä?
21:13 < heikki> kannatan
21:13 < heikki> jos ei muita kommentteja niin...
21:13 < Mirv> alan nimetä "markkinointi- ja www-tiimi":ksi
21:14 < Ilokaasu> mennään sillä
21:14 < Heikkila> k
21:14 < heikki> PÄÄTETTY: Markkinointitiimi nimetään Markkinointi- ja www-tiimiksi ja sen vastuulle kuuluu myös www-sivut oppaita lukuun ottamatta
21:14 < ath> \o/
21:14 < heikki> jatkamme kohdassa 3.3
21:14 < heikki> ninnnu kertoo julkkareista
21:14 < Sysi> o/
21:15 < ninnnu> Julkkareissa oli...6-7 ihmistä. Ei tapahtunut mitään kummempaa
21:15 < heikki> lyhyesti mutta ytimekkäästi
21:15 < topyli> julkkarit oli turhan salaiset varmaan
21:15 < ninnnu> Istuttiin ja juteltiin jostain. Eli ihan peruslössiintyminen
21:15 < ninnnu> Jep..
21:15 < heikki> no kuten jo pitkään on suunniteltu LTS:n yhteydessä sitten megaisot pippalot
21:16 < Sysi> pks?
21:16 -!- Mobe [n=mobe@adsl-82-141-65-174.kotinet.com] has joined #ubuntu-fi-tiimit
21:16 < heikki> ei kai enempää tästä

4. Seuraavat kaksi viikkoa

21:16 < heikki> Siirrytään kohtaan 4. Seuraavat kaksi viikkoa
21:17 < ath> ninnnu unohti mainita, että Piraattinuoret lahjoivat sitä... ei tuppeensahatulla vaan Joltilla.
21:17 < ninnnu> ath: Ei liity Ubuntuun :P
21:17 < heikki> onko seuraavan kahden viikon aikana tapahtumassa mitään mielenkiintoista Ubuntun kannalta?
21:17 < ath> ninnnu: ei vai...
21:17 < ninnnu> ath: No Ubuntu-fi:n botti liittyy asiaan, mut..
21:18 < ninnnu> 9.10:ä luultavasti käsitellään LinuCastissa keskiviikkona, riittääkö?
21:19 < Mirv> sivustoa voisi vielä päivitellä, joten markkinointi- ja www-tiimiin lisää ihmisiä ;)
21:19 < heikki> juu, muistamme kuunnella LinuCastista Ubuntu 9.10 -hehkutusta
21:19 -!- hessuk [i=hessuk@217.112.252.243] has joined #ubuntu-fi-tiimit
21:19 < heikki> jep, huudellaan niitä kohdassa 8. Markkinointitiimi

5. Kehittäjät

21:19 < heikki> siirrytään kohtaan 5. Kehittäjät
21:19 < vililikku> o/
21:20 < heikki> 5.1 Tilannekatsaus: No, Ubuntu 9.10 tuli ulos, Lucidin kehitys alkaa
21:20 < ath> Se on LTS!
21:20 < heikki> 5.2 9.10 - mitä jäi puuttumaan?  
21:20 < Mirv> ekat paketit valuneet, archivet auki https://lists.ubuntu.com/archives/lucid-changes/2009-October/thread.html
21:20 < Fibubot> lists.ubuntu.com: The Lucid-changes October 2009 Archive by thread
21:21  * rhkfin is back ja silmäilee backlogia..
21:21 < heikki> https://wiki.ubuntu.com/LucidReleaseSchedule  Lucidin julkaisuaikataulu, huomataan tavallista aikaisemmat deadlinet mm. käännöksiin
21:21 < heikki> mutta tosiaan ei kai tilanteesta enempää, ja 9.10:stä puuttuvia asioita päästään käsittelemään tarkemmin seuraavissa kohdissa
21:21 < Mirv> 9.10 vaikuttaa aika hyvältä, turhan viime tinkaan tosin muutama i18n-korjaus jäi. 10.04 LTS:n aikataulu vaikuttaa hienolta juuri sen takia että pitää olla "aikaisemmin valmista"
21:22 < asmok> M-Audio Delta-sarja putosi kelkasta 9.10:ssä, siihen löytyy fiksi, mutta aika mystinen juttu
21:22 < rhkfin> Uudet ihmiset, jotka tulitte tässä kokouksen aikana, ilmoittautukaa läsnäolevaksi nostamalla käsi näin: o/
21:22 < asmok> Menee Alsan piikkiin, ei PulseAudion
21:22 < Mobe> o/
21:22 < heikki> 5.3 Mokkulat - Mokkuloiden kanssa on ollut kaiketi aika paljon ongelmia
21:23 < hessuk> o/
21:23 < heikki> crope: osaatko kertoa asiasta jotain?
21:23 < crope> joo, eli huawein tikut pelaavat heikosti
21:23 < Heikkila> huawei e169 ei ainakaan mulla toimi
21:24 < crope> vika on kernelissä 2.6.31.4 ja se on korjattu 2.6.31.5, mutta sehän ei kerennyt 9.10 matkaan
21:24 < heikki> eli korjaantunee päivityksenä piakkoin?
21:24 < topyli> e220 toimi sen ainoan kerran kun olen testannut. ehkä hieman hitaasti konffautui
21:24 < hessuk> mullei e220 oo toiminut ollenkaan
21:24 < crope> asian on sinänsä kiusallinen jos asentaa 9.10 ja ainoa nettiyhteys on mokkula. aika hankala ladata päivitystä
21:25 < Heikkila> ja puhelimen kautta (kaapelilla) en oo saanut myöskään toimiin
21:25 < crope> se bugi on tämä: https://bugs.edge.launchpad.net/ubuntu/+source/linux/+bug/446146?comments=all
21:25 < crope> tuosta voisi ehkä jotain ohjetta raapustella foorumille
21:25 < Fibubot> bugs.edge.launchpad.net: Bug #446146 in linux (Ubuntu): “Huawei E169 USB dongle not working with kernel 2.6.31-12.40”
21:26 < crope> Heikkila: sepä kummaa, mulla nokian puhelin pelaa niinkuin ennenkin
21:26 < heikki> crope: pystytkö kirjoittamaan jotain?
21:26 < wicke> Nokia 5800:lla testattu, toimii
21:26 < heikki> mielellään suoraan wikiin
21:26 < Heikkila> samsungin luuri, jostain syystä ei skulaa
21:26 < topyli> crope, nuo vissiin vaihtelee puhelinten välillä. e51 toimii
21:27 < crope> heikki: no voin koittaa, foorumilla tuosta onkin jo auki useampi viestiketju
21:27 < heikki> hienoa, kiitos
21:27 < crope> asia kai korjaantuu kun tulee ubuntusta päivitetty 9.10 versio asennusmediasta (tuleeko sellaisia?)
21:27 < heikki> ei taida?
21:28 < ath> Ei näistä.
21:28 < Mirv> vain LTS:stä tulee
21:28 < crope> no sitten täytyy vain ohjeistaa
21:28 < hessuk> asia korjaantunee LTS:ssä?
21:28 < heikki> MERKITÄÄN PÖYTÄKIRJAAN: crope kirjoittaa mokkulaongelmista jotain wikiin (ja muut voi toki täydentää)
21:29 < crope> heikki: juu. ja korjaantuu se 9.10 kun tulee uusi kerneli, varmaan ihan lähipäivinä
21:29 < heikki> hyvä
21:29  * rhkfin sihteerinä muistuttaa että meneillään olevan kokouksen asialista löytyy osoitteesta http://wiki.ubuntu-fi.org/Yhteis%C3%B6n_kokous ja Muita EsilleTulevia Asioita voi vielä lisätä osoitteessa http://etherpad.com/7mMJBG7Jq5
21:29 < heikki> ei kai tästä enempää
21:29 < heikki> 5.4 Wubi
21:29 < heikki> ninnnu: mitäs Wubista?
21:30 < ninnnu> Iha pe..runa.
21:30 < ninnnu> 9.10 ei asentunut ollenkaan. Jos joku on saanut sen toimimaan niin kertokaa (toimiva = se pääsee GRUBista eteenpäin asennuksen viimeistelyn jälkeen)
21:31 < ath> Se oli se windows-asennus?
21:31 < ninnnu> joo
21:31 < topyli> :-o
21:31 < heikki> onko foorumilla valiteltu asiasta?
21:31 < ninnnu> Ei meillä
21:31 < ninnnu> Toisaalla kyllä, oota ny..
21:31 < topyli> kelpo regressio, jos tuo on yleistä
21:31 < ninnnu> Pitkä rivi tulossa
21:31 < heikki> ok :)
21:32 < ninnnu> Tai no, Grubista ei oo valitettu, annoin periksi sen kanssa
21:32 < ninnnu> Hätäratkaisuna asensin 9.04:n ja päivitin sitten siitä 9.10:n kun tappelin Wekkulan kanssa. Mut se huutaa sammutuksessa/rebootissa "Buffer I/O error on device loop0 logical block 123456"
21:33 < ninnnu> Pelottava rivi siltä kannalta että se voi pahimmillaan rikkoa Windowsinkin alta, ja kun ei ole palautusmedioita... Google tietää että muilla on vastaavia ongelmia
21:34 < ninnnu> se = wubi, jos se tosiaan ei osaa käsitellä oikein sitä levykuvaansa. Ainakin mulla on semmonen käsitys
21:34 < Mirv> eipä ole kyllä wubiin tullut tutustuttua, olisi kyllä kiinnostava tietää onko miten luotettava jne.
21:34 < Mirv> https://bugs.launchpad.net/wubi/+bugs
21:34 < ninnnu> Eli Wubi-käyttäjien olisi hyvä pysyä 9.04:n parissa, ainakin toistaiseksi.
21:34 < ninnnu> Muuten se toimii ihan hyvin
21:35 < Mirv> (loppusivuilla luultavasti kiinnostavammat raportit, eli luokittelemattomissa)
21:35 < ninnnu> 9.10 puhtaita asennuksia ei ole tullut vastaan, käsittääkseni http://ubuntuforums.org/showthread.php?p=8187647 (älkää antako otsikon hämätä, se EI ole ratkaistu) kaikilla on samanlainen päivitysasennus.
21:35 < ninnnu> -> Oletan että 9.10 asennus on kaikilla rikki, mutta tosiaan, en ole sitä tutkinut
21:35 < Fibubot> ubuntuforums.org: [SOLVED] Buffer i/o error on device loop0 logical block xxxxxx - Page 2 - Ubuntu Forums
21:36 < topyli> voidaan siis kai todeta että wubi on ricki
21:36 < heikki> MERKITÄÄN PÖYTÄKIRJAAN: Wubin kanssa on ongelmia, eikä tässä vaiheessa voi varauksetta suositella Wubin käyttöä
21:36 < heikki> jatketaan eteenpäin, seuraavaksi 
21:36 < heikki> 5.5 Ääniongelmat
21:37 < heikki> ainakin jotain muuta kuin Pulseaudiota käyttävät ohjelmat ovat tuottaneet ongelmia
21:37 < heikki> parhaana esimerkkinä varmaan Spotify
21:37 -!- dimape [n=apez89@85-156-4-222.elisa-mobile.fi] has joined #ubuntu-fi-tiimit
21:37 < ath> :o millaisia?
21:37 < heikki> onko ninnnulla tarkempaa tietoa syistä
21:37 < ninnnu> Jotkut väittää pääseensä ongelmista vaihtamalla sen emulation typen (tjsp) Emulation -> Full
21:37 < ath> Aaa, wine.
21:37 < rhkfin> dimape: nosta käsi kokouksen paikallaolosi merkiksi
21:38 < ath> Minä käytän sitä e<jotain> emulaatiota, joka oli se vanhan Gnomen juttu.
21:38 < wicke> uusin WINE näyttäs toimivan
21:38 < topyli> esd
21:38 < ath> alsa ei toiminu mulla joskus.
21:38 -!- Rumpa [n=rumpa@hoasnet-fe1add00-68.dhcp.inet.fi] has quit [Remote closed the connection]
21:38 < wicke> siis toi winen repojen tuorein paketti
21:38 < ninnnu> Mä ratkoin sen pitkän kaavan kautta: wine:n git-reposta tuoreimmat sorsat, WinePulse-patch sisään (http://art.ified.ca/?page_id=40), kääntö, checkinstallilla .deb ja toimii hyvin
21:38 < heikki> Winelle on olemassa pulseaudio-patchi, josta on keskusteltu bugiraportissa: https://bugs.edge.launchpad.net/ubuntu/+source/wine1.2/+bug/437749
21:38 < Fibubot> bugs.edge.launchpad.net: Bug #437749 in wine1.2 (Ubuntu): “Ubuntu should ship wine with the wine-pulse patches”
21:38 < Sysi> joo mulla tuo vaihto laitto toimimaan miniläppärissäki
21:38 -!- Rumpa [n=rumpa@hoasnet-fe1add00-68.dhcp.inet.fi] has joined #ubuntu-fi-tiimit
21:39 < heikki> tuskin tulee tarjolle paketinhallinnasta
21:39 < asmok> M-Audio Delta 66: https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/pulseaudio/+bug/178442/comments/30 - tällä korjaantuu, jos joku muukin käyttää
21:39 < Sysi> joku muu tais raportoida samaa
21:39 < hessuk> hessuk poistuu -->
21:39 -!- hessuk [i=hessuk@217.112.252.243] has left #ubuntu-fi-tiimit []
21:39 < rhkfin> dimape ja Rumpa: nostakaa käsi merkiksi paikallaolosta tällä tavalla: o/
21:39 < ath> Wine alsa näkyy toimivan.
21:39 < heikki> itse olen huomannut että esimerkiksi yhdistelmä wine-spotify + skype ei toimi samaan aikaan, jommassa kummassa ei toimi äänet
21:40 < heikki> (yllättäen kaksi porosoftaa tuottaa jo ongelmia...)
21:40 < Rumpa> o/
21:40 < muep__> kaksi softaa jotka eivät halua soittaa pulsen läpi
21:40 < ninnnu> Testataas toi mun Skype+Wine...
21:40 < topyli> nää on kyllä aika murheenkryynejä versiosta riippumatta
21:40 < ath> Ei toimikkaan, pätkii.
21:40 < ninnnu> Wine = Spotify..
21:40 < muep__> jos molemmat saa pulseen, niin sitten ei pitäisi olla ongelmaa soittaa yhtäaikaisesti
21:41 < heikki> ei saa
21:41 < ath> wine ei osaa. Evot.
21:41 < ninnnu> heikki: WinePulsella saa
21:41 < heikki> jep
21:41 < ath> WinePulse?
21:41  * rhkfin kirjoittaa kokouksesta vapaamuotoista koostetta julkaistavaksi mm. blogissa ja wikissä: http://etherpad.com/XsJR3ZaaJs
21:41 < ninnnu> Ja Skype.comista saa tuoreemman Skypen joka osaa PulseAudiota
21:41 < heikki> ai
21:41 < asmok> Ääniin liittyen Ubuntu Studio on aivan loistava nyt - RT-ydin toimii kunnolla olen testaillut sekä pöytäkoneella että läppärillä
21:41 < muep__> kyllä wineen on ainakin olemassa pulseaudio-äänibackendi
21:42 < ath> No ubun mukana ei tule.
21:42 < heikki> ninnnu: voisitko kirjoittaa wikiin tai foorumille jonkin lyhyen yhteenvedon ongelmista&ratkaisuista?
21:42 < topyli> eli pitää suositella winen patchaamista ja skypen hakemista webbisivuilta? :\
21:42 < ninnnu> heikki: Spotify? Jookaimä... Sano vain mihin kohtaan wikiä
21:42 < muep__> minulla myös se alsa-backendi on ihan nätisti ruukannut soittaa pulselle
21:42 < Mirv> 1.0-wine on tietty edelleen se virallisemmin tuettu
21:43 < heikki> vaikka Ubuntu 9.10:n ääniongelmat tms.
21:43 < heikki> mutta ei jäädä tän ongelman kimppuun loppuillaksi
21:43 < Mirv> ja 1.2 erikseen tarjottu devi-versio, vaikka monessa tapauksessa toimii paremmin
21:43 < ninnnu> topyli: Näin se vähän on. Mulla on kyllä yksi juosten kustu WinePulse-patchattu wine.deb, jos joku haluu skipata kääntämiset
21:43 < heikki> keskustelu jatkukoon foorumilla tai täällä kokouksen jälkeen
21:43 < ath> Jep, vaan esound toimii mulla.
21:43 -!- crope [i=crope@otitsun.oulu.fi] has quit [Nick collision from syn.]
21:43 -!- anhu [i=anhu@217.112.241.51] has quit [Nick collision from syn.]
21:43 -!- ekv [n=ekvirtan@f643.ip11.netikka.fi] has quit [Nick collision from syn.]
21:43 -!- crope_ [i=crope@otitsun.oulu.fi] has joined #ubuntu-fi-tiimit
21:43 -!- anne [n=anne@dsl-jnsbrasgw2-ff64c000-190.dhcp.inet.fi] has quit [Nick collision from syn.]
21:43 -!- Crazyguy [i=crazyguy@83.150.82.54] has quit [Nick collision from syn.]
21:44 -!- dimape [n=apez89@85-156-4-222.elisa-mobile.fi] has quit [Nick collision from syn.]
21:44 -!- asmok [n=asmok@adsl-85-157-204-13.regionline.fi] has quit [Nick collision from syn.]
21:44 -!- crope_ is now known as crope
21:44 < ninnnu> Jännää?
21:44 -!- crope [i=crope@otitsun.oulu.fi] has quit [Nick collision from syn.]
21:44 < heikki> MERKITÄÄN PÖYTÄKIRJAAN: ninnnu kirjoittaa (ja muut osallistuu tietty kanssa!) ääniongelmista (erityisesti Spotifystä) wikiin
21:44 -!- dimape [n=apez89@85.156.4.222] has joined #ubuntu-fi-tiimit
21:44 < heikki> huh
21:44 -!- asmok [n=asmok@85.157.204.13] has joined #ubuntu-fi-tiimit
21:44 -!- ekv [n=ekvirtan@94.22.22.131] has joined #ubuntu-fi-tiimit
21:45 -!- Crazyguy [i=crazyguy@83.150.82.54] has joined #ubuntu-fi-tiimit
21:45 < ninnnu> Joo, jos joku tökkää sopivalla sivunimellä
21:45 < heikki> nyt kun osa pudonneista pääsi takaisin siirrytään eteenpäin
21:45 < rhkfin> mitä netsplittiä täällä on?
21:45 < heikki> http://wiki.ubuntu-fi.org/Ubuntu_9.10:n_ääniongelmat
21:45 < rhkfin> jengi tippui pihalle?
21:45 < Sysi> ei oikeen netsplitiltä vaikuta
21:46 < Sysi> kaikilla [Nick collision from syn.]
21:46 < heikki> nick collision...
21:46 < ninnnu> Mutu: syn potki ulos kaikki vähemmän identifoituneet
21:46  * rhkfin tykkää tästä mallista että joku saa ja vastaanottaa tehtävän speksata ongelma & ratkaisut wikiin siten, että paikalla on 40 tyyppiä tämän näkemässä ja pöytäkirjan jne kautta leviää vielä eteenpäin.
21:46 < ath> :D
21:46 < heikki> 6. Tukitiimi
21:46 < rhkfin> 21:46 -Md(i=md@freenode/staff/md)- [GlobalNotice] sorry for the recent mass-kill issue! we are investigating what happened exactly
21:47 < peran> 5.6 Grafiikka ongelmat?
21:47 < Ilokaasu> mä oon ainakin eri clientillä sisällä ku millä oon nickserviin rekisteröityny..johtuisko se jotenki semmosista
21:47 < heikki> peran: mitäs?
21:47 -!- Ilokaasu is now known as Ilokaaaasu_
21:47 < peran> nv:n avoin antaa joillekin grafiikoille liian ison reson.
21:47 < Sysi> [freenode] -Md(i=md@freenode/staff/md)- [GlobalNotice] sorry for the  recent mass-kill issue! we are investigating what happened exactly
21:47 < heikki> onko tätä ongelmaa esiintynyt paljonkin? miten korjataan?
21:48 < peran> Pimeellä näytöllä on hankala asentaa käyttis.
21:48 < peran> Tätä on jonkin verran esiintynyt, mutta en aikaisemmin osannut neuvoa, kun ei ollut omaa kokemusta.
21:48 -!- crope [i=crope@otitsun.oulu.fi] has joined #ubuntu-fi-tiimit
21:48 < peran> Otsikoilla 9.10 ei käynnisty, vaikka on NVidia.
21:49 -!- anne [n=anne@dsl-jnsbrasgw2-ff64c000-190.dhcp.inet.fi] has joined #ubuntu-fi-tiimit
21:49 < topyli> onkos tuohon mitään jipponiksiä jolla buuttaa asennettavaan kuntoon?
21:49 < Mirv> nv on melkein poroajuri, koska on nvidian tarkoituksella obfuskoitu. toivotaan että 10.04:ssä olisi nouveau oletuksena eli kypsynyt tarpeeksi.
21:49  * rhkfin sihteerinä muistuttaa että se, joka lisäsi tuonne META -listaan tuon 9.10 v4l-dvb -kohdan voisi lisäillä myös oman nickinsä sinne asian esittelijäksi
21:49 < wicke> eli tekstiasennusta nille nvidia-käyttäjille joilla ei toimi?
21:49 < peran> Ratkaisuksi itse keksin, serveri asennusta ja sieltä laittaa suljetut päälle.
21:49 < Mirv> nyt taitaa olla kaikki takaisin, jotka freenode potki jonkin virheen seurauksena
21:50 < heikki> olisiko tähänkin syytä tehdä joku wikisivu?
21:50 < peran> Jonkin verran enemmän työtä, ja ei todellakaan ole helppoa.
21:50 < ekv> Mä saan 10s välein noottia "This nickname is registered. Please choose a different nickname, or identify via /msg NickServ identify <password>" joten eiköhän tästä kohta taas pihalle lennetä :D
21:50 < Mirv> tuosta kannattaa tietysti selvittää launchpadista vielä että on todennettu laajaksi ongelmaksi, jos näin on
21:51 < Mirv> ekv: no ilmeisesti oli kuitenkin jonkinlainen virhetilanne myöskin, kun tiedotettiin.
21:51 < peran> Mä voin tehdä vähän wiki-sivua. Pitää vain asentaa uudestaan dokumentoiden tämä 9.10.
21:51 < TheMax> peran: liian vaikeeta tavikselle
21:51 < wicke> 21:51 -!- nickserv: No such nick/channel
21:51 < rhkfin> ekv: pistä /nick ekv_temp
21:51 < Ilokaaaasu_> veikkaus: jos ootte rekisteröityneet sinne nickserville tolla nimellä ja nyt ette oo tunnistautuneet sinne esim uudella klientillä niin se sanoo tollasta
21:51 < Ilokaaaasu_> puhdasta arvailua tämä siis
21:51 < Mirv> wicke: hah, vetivät alas koko homman
21:52 < heikki> MERKITÄÄN PÖYTÄKIRJAAN: peran kirjoittaa wikiin nv-ajurien ongelmasta
21:52 < peran> ThaMax:Taviksilla ei vaan ole muuta vaihtoehtoa, mikäli haluavat saada 9.10 Ubuntun toimimaan.
21:52 < topyli> peran, eli serveriin ubuntu-desktop ja poroajuri ja toimii?
21:52 -!- anhu [i=anhu@tux.fi] has joined #ubuntu-fi-tiimit
21:52 < ekv> Ilo. olen tunnistautunut, freenodella bugaa vaan jokin.
21:52 < TheMax> prean: teksi asennus
21:52 < peran> topyli:Jep
21:52 < Ilokaaaasu_> ok

6. Tukitiimi

21:52 < heikki> => nyt sinne kohtaan 6. Tukitiimi
21:52 < heikki> Ilokaaaasu_: tilannekatsaus, ole hyvä
21:53 -!- ekv is now known as _ekv_
21:53 < Ilokaaaasu_> Ai mä vai :D tais olla rhkfin jekku..
21:53 < heikki> :)
21:53 < Ilokaaaasu_> No voin sopertaa jotain yleistä
21:53 < rhkfin> Ilokaaaasu_: oikein :)
21:54 < topyli> mainitse myös tukitiimi siinä sivussa :)
21:54 < Ilokaaaasu_> Foorumilla on aktiivisia ja ei niin aktiivisa moderaattoreita (esim minä)...tärkeintä on kuitenkin se, että kaikki tekee hommansa silloin kun ehtii..ei saa olla pakkopullaa, mutta jos ei pysty tekemään juttujaan niin on siitäkin tietty hyvä ilmoitella
21:54 < Ilokaaaasu_> Eli tukitiimiläiset auttavat minkä kerkeävät...
21:54 < Ilokaaaasu_> ja joku muu saa jatkaa :D
21:55  * rhkfin pyytää ninnnulta, cropelta ja peranilta wikisivun urlia joihin meinaa speksata mokkula- ja nv -ongelmia
21:55 < rhkfin> Ilokaaaasu_: mikä on mutu, tarvitaanko lisää modeja?
21:55 < peran> Foorumilla ei ole vähään aikaan esiintynyt pahemmin häiriköitä
21:55 < heikki> Tukitiimin tilanteesta kohdassa 6.2 enemmän
21:55 < peran> rhkfin:ei
21:55 < heikki> 6.2 Forumin ilmoitetut ketjut, huomautukset, suljetut ketjut, estetyt käyttäjät: peran, ole hyvä
21:55 < rhkfin> peran: selvä.
21:56 < peran> Kaikki bannatut: *sensuroitu*
21:56 < heikki> rhino...
21:56 < peran> Näistä voimassa on *sensuroitu*
21:56 < ath> Onko rhino pysynyt poissa?
21:56 < peran> Muut ovat poistaneet tunnuksensa. (Myös ***).
21:57 < topyli> (ehdotus: ei julkaista tuota listaa kun loki/pöytäkirja julkaistaan)
21:57 < rhkfin> Kuluneen 2 viikon aikana on tainnut tulla yksi ilmoitus käyttäjiltä ylläpidolle, jostain viestistä/ketjusta mainittiin olevan kovin markkinointihenkistä tms.
21:57 < peran> ***n syy sama kuin ***, jolla oli Trollaus ja ylläpidon tästä laittaman viestin poistaminen ja uudelleentrollaus. Myös pitkäaikaisempia ongelmia.
21:57 < ninnnu> rhkfin: http://wiki.ubuntu-fi.org/Ubuntu_9.10%3An_ääniongelma <- Pitäs mennä tolleensa
21:58 < rhkfin> ninnnu: kiitos
21:58 < peran> Muilla syy oli mainostaminen, joista stevebalmer oli MS mainostusta.
21:59 < peran> Muilla oli pokeria tai seksiä.
21:59 < heikki> 6.3 Miten 9.10 käyttöönotto keskimäärin on sujunut, suurimmat ongelmat? - onko jollain tähän jotain sanottavaa aiemmin käsiteltyjen wubin, äänien, mokkuloiden ja grafiikoiden lisäksi
21:59 < Ilokaaaasu_> joista kummassakaan ei sinäänsä ole mitään vikaa, ehkä vähän väärä kanava vain sitä varten :)
21:59 < Mirv> (poistun tässä välissä, heikillä pastebinissä kohtiin 9.ii ja 12. kommentit)
22:01 < heikki> jos ei tähän kohtaan sitten enempää

7. Dokumentaatiotiimi

22:01 < heikki> siirrymme kohtaan 7. Dokumentaatiotiimi
22:01 < heikki> Tilannekatsaus: iloisena yllätyksenä huomasin että wikikirjaa on päivitetty 9.10-aikaan
22:01 < rhkfin> vau, hienoa!
22:02 < heikki> (Ubuntun osalta, Kubuntu-osio on vanhaa)
22:02 -!- anne_ [n=anne@dsl-jnsbrasgw2-ff64c000-190.dhcp.inet.fi] has joined #ubuntu-fi-tiimit
22:02 < peran> Tutkailin Ubuntu tutuksi wikikirjaa, ja siellä ainoa ongelma oli vanhentunut firestarterin olemassa olo.
22:02 < peran> En vain muista mihin se vaihtui.
22:03 < ninnnu> ufw?
22:03 < ninnnu> (olikohan sen gui-käli sit joku gufw..)
22:03 < peran> ninnnu:niinhän se oli.
22:03 < peran> Laitatko wikikirjaan?
22:04 < topyli> taisi jo hardyssa tulla ufw
22:04 < ninnnu> En käytä
22:04 < ninnnu> -> ei ole kokemusta (g)ufw:stä...
22:04 < peran> Onko kellään?
22:04 < heikki> ohjekeskus - Pidä tietokoneesi turvallisena - Palomuurin asentaminen
22:05 < heikki> https://help.ubuntu.com/community/Gufw
22:05 < Fibubot> help.ubuntu.com: Gufw - Community Ubuntu Documentation
22:06 < topyli> ei taida moni värkätä noiden muurien kanssa
22:06 < ninnnu> Ja jos värkkää niin jollain muulla tavalla kuin ufw:llä
22:06 < heikki> http://fi.wikibooks.org/wiki/Ubuntu_tutuksi/Ohjelmat#Palomuuri  - riittääkö tonne vaihtaa vaan nimi
22:06 < heikki> ja sitten näemmä http://fi.wikibooks.org/wiki/Ubuntu_tutuksi/J%C3%A4rjestelm%C3%A4n_asetukset#Palomuuri 
22:07 < heikki> voin hoitaa kuntoon Ubuntun osalta, Kubuntusta en osaa sanoa
22:07 < TheMax> ninnu: kyllä ufw on täysin pätevä, ei vaan ole tarvetta noormaali käyttäjällä.
22:07 < heikki> MERKITÄÄN PÖYTÄKIRJAAN: Wikikirja on päivittynyt Ubuntun osalta hyvin 9.10-aikaan, Heikki viimeistelee palomuuriosuuden
22:07  * rhkfin tykkää että palomuurin voi tiputtaa wikikirjasta pois kokonaan, ei kuulu peruskäyttöön
22:07 < TheMax> kannustan
22:07 < mippe> kannustan
22:08 < Rumpa> kannatan
22:08 < ath> jep
22:08 < rhkfin> ja siirtää ubuntu-fi -wikiin, jos tarve on
22:08 < heikki> ok
22:08 < heikki> eipä tuolla paljoa ole
22:08 < heikki> poistetaan
22:08 < Heikkila> k
22:08 < heikki> 7.2 9.10-dokumentaation status
22:08 < heikki> muutamia wikisivuja on nakitettu kirjoitettavaksi tämän kokouksen aikana
22:08 < heikki> ja wikikirja on edennyt
22:08 < ath> Seuraavaa LTS:ää varten toi kirja pitää "uudelleenkirjoittaa".
22:08 < heikki> jep
22:08 < Tm_T> moi
22:09 < heikki> mutta jätetään dokumentaatio ja mennään eteenpäin
22:09  * Tm_T oli kiinni ongelmatilanteessa
22:09 < ath> wikikirjan pitäminen yhteensopivana LTS:n JA 9.10:n kanssa on helvettiä.

8. Markkinointitiimi

22:09 < heikki> 8. Markkinointitiimi
22:09 < peran> Ai niin sitten puuttui USBtikku linux
22:09 < peran> Siis maininta siitä.
22:09 < peran> Hanki Ubuntu-osiossa.
22:10 < peran> Wiki-kirjassa edelleen...
22:10 < heikki> saa parannella, joku linkki ja pieni maininta riittänee, ubuntu-fi.orgissa on ohjeita
22:10 < heikki> 8.1 Tilannekatsaus, Tm_T haluatko sanoa jotain
22:10 < heikki> tässä on jo todettu nimenmuutos ja www-sivujen siirtäminen tiimin alaisuuteen
22:11 < rhkfin> (etherpad taisi kaatua tähän väliin :/)
22:12 < heikki> joku muukin voi sanoa jos on jotain sanottavaa markkinointitiimistä
22:12 < ath> Tossa mitä etherpadissa oli http://pastebin.com/d4309ae17
22:12 < heikki> käytännössä markkinoinnista sen verran että http://wiki.ubuntu-fi.org/Julkaisun_muistilista/9.10
22:12 < rhkfin> ath: kiitos
22:13 < rhkfin> Markkinointitiimillä on paljon tekemistä kuten on todettu, nyt puuttuu vain tekijöitä
22:13 < heikki> http://wiki.ubuntu-fi.org/Ubuntu_9.10_uudet_ominaisuudet
22:13 < rhkfin> Ydintiimissä on Tm_T ja comique (ei paikalla?) - olisi hienoa jos joku alan osaaja nostaisi kättään ja ryhtyisi koordinoimaan tiimiä. Tiimillä on siis mm. oma maililista käytössä
22:13 < heikki> toi nyt ainakin
22:14 < Tm_T> o/
22:14 < Tm_T> ja siis markkinointi?
22:14 < heikki> ju
22:14  * Tm_T on mobiilisti
22:15 < Tm_T> sen sanon näin oman tietämyksen pohjalta että: kesä tainnut olla hiljaiseloa assembltja lukuunottamatta
22:15 < Tm_T> joo, tuo juui ettei ole ollut aktiivisia montaa postilistallakaan
22:16 < Tm_T> julkaisun markkinointi omalta osalta jäi kokonaan perhekiireiltä
22:16 < Tm_T> eikä sitä muutenkaan koordinoidusti taidettu tehdä
22:16 < heikki> LTS:n kanssa olisi sitten tulossa markkinarako
22:16 < heikki> johon voisi oikeasti panostaa jos on jotain ideoita
22:16 < Tm_T> assemblyn koordinoitu järjestäminen meni mielestäni hyvin
22:16 < Tm_T> joten kun väkeä on niin todistetusti onnistuu?
22:17 < heikki> jep
22:17 < ninnnu> Vuokrataan Kiasman seinä ja demotaan sielä Compizia (a'la Demoseinä)
22:17 < topyli> ooh
22:17 < Tm_T> kyllä, hyvä olisi jo nyt alkaa hauduttelemaan
22:17 < rhkfin> Tm_T: ota tiimiä tiukemmin haltuun ja rupee suunnittelemaan markkinointia..
22:17 < Tm_T> 6 kk on yllättävän lyhyt aika
22:17 < heikki> potki ihmisiä niin ne tekee jotain :)
22:18 < _ekv_> potkii takas :P
22:18 < rhkfin> Henkilökohtainen yhteys jokaiseen joka on listalla
22:18 < Tm_T> rhkfin: kesän olin asunnottomana mutta jos nyt talvi skarpaten
22:18 < rhkfin> Tm_T: mobiilisti näyttää nytkin tää sujuvan :P
22:18 < Tm_T> joo, totta, tekosyitä (:)
22:18 -!- anne [n=anne@dsl-jnsbrasgw2-ff64c000-190.dhcp.inet.fi] has quit [Read error: 110 (Connection timed out)]
22:19 -!- anne_ [n=anne@dsl-jnsbrasgw2-ff64c000-190.dhcp.inet.fi] has quit ["Lähdössä"]
22:19 < Tm_T> se vielä että jokainen joka osaa puhua ja kirjoittaa on hyödyksi tässä tiimissä
22:19 -!- anne_ [n=anne@dsl-jnsbrasgw2-ff64c000-190.dhcp.inet.fi] has joined #ubuntu-fi-tiimit
22:20 < Tm_T> muuta ei alustavasti vaadita, tai siis toinenkin noista riittää
22:20 < rhkfin> Ketään joka suoraan voi nyt sanoa olevansa kiinnostunut markkinointitiimin toiminnasta?
22:20 < Sysi> onko tiimien työhön osallistumisesta jossaki hienoa infoa?
22:20 < Sysi> mulla vois kiinnostaa markkinointi
22:20 < Heikkila> ehkä
22:20 < rhkfin> Sysi: http://wiki.ubuntu-fi.org/Markkinointitiimi
22:20 < Tm_T> Sysi: stituslistalle "moi"
22:21 < rhkfin> -> hypätkää listalle mukaan, Tm_T ottaa teidät haltuun ja johdattaa markkinoinnin viidakkoon turvasllisesti, viidakkoveitsi heiluen
22:21 < rhkfin> (etherpad nousi taas)
22:22 < heikki> olisko markkinointitiimin yleiset asiat käyty
22:22 < heikki> Tm_T potkii ihmisiä mukaan ja tekemään jotain
22:22 < Tm_T> roger
22:22 < Tm_T> muitakin vetämään saa tulla
22:22 < heikki> MERKITÄÄN PÖYTÄKIRJAAN: Tm_T potkii ihmisiä
22:22 < heikki> seuraavaksi muutos esityslistaan
22:22 < topyli> .)

11.2 Ubuntu IRC councilin ja Ubuntu Member -statuksen esittely

22:23 < heikki> käydään tähän väliin kohta 11.2:
22:23 < Tm_T> muitakin hattuja mulla (:)
22:23 < heikki> Jussi Schultink kertoo Ubuntu IRC Councilin toiminnasta ja Ubuntu Member -statuksesta, jota yhteisössä aktiivisesti toimivia rohkaistaan hakemaan
22:23 < heikki> koska hänellä on tiukka aikataulu
22:23 < jussi01> o/
22:23 < heikki> jussi01: it's your turn now!
22:23 < jussi01> Hei All!
22:23 < Tm_T> moi
22:23 < jussi01> Im Jussi Schultink, an Aussie living in cold, cold Oulu :)
22:24 < Tm_T> jussi01: no snow yet
22:24  * rhkfin suosittelee kielen kanssa taisteleville lukaisemaan koostetta jälkeenpäin
22:24 < jussi01> Ive been using ubuntu since 2006 - just after edgy came out
22:25 < jussi01> I first got involved in IRC operating when I was accepted into Ubuntu studio devel team, and things have progressed since then.
22:26 < jussi01> I then became an operator in many of the major channels, helping out whereever I could.
22:26 < jussi01> I attempted to do some motu work, and had a couple of packages uploaded, but havent really touched much since.
22:27 < rhkfin> MOTU = tiimi joka hallitsee Universe -pakettivarastoa, kts https://wiki.ubuntu.com/MOTU
22:27 < jussi01> After I became an Ubuntu member, the IRC Council spots opened up, and I applied and was selected by the Community council.
22:27 < rhkfin> jussi01: how did you end up in the IRC coucil?
22:27 < jussi01> thanks rhkfin
22:27 < rhkfin> When was that?
22:28 < jussi01> I was selected for the IRCC 1 year ago, and have served half of my 2 year term
22:28 < rhkfin> So you were involved in Ubuntu for 2 years before ending up in IRC council?
22:28 < ninnnu> Define IRC Council, what does it do?
22:28 < jussi01> ninnnu: getting there :D
22:29 < jussi01> The IRCC's work includes making policy about ubuntu's IRC, dispute resolution between ops and users or operators and other operators, being the ubuntu contacts for freenode and such
22:30 < Tm_T> jussi01: who's above ircc
22:30 < jussi01> you can find some more info about the IRCC here: https://wiki.ubuntu.com/IrcTeam/IrcCouncil
22:30 < rhkfin> Eli jos joku kokee tulleensa potkituksi asiattomasti pois Ubuntun IRC-kanavilta (joiksi myös tämä kanava lasketaan), voi asian viedä IRC counciliin käsiteltäväksi
22:31 < jussi01> Currently Myself and Pici make up the IRCC, however we are about to have elections to bring in 3 new members
22:31 < Tm_T> rhkfin: pääkanavat lähinnä tietääkseni
22:31 < ninnnu> Täällä vallitsee edelleen tyrannia josta ei oo valittamista
22:31 < jussi01> The IRCC is also responsible for the guidelines you can see here: http://wiki.ubuntu.com/IrcGuidelines
22:32 < topyli> jussi01, there seems to be uncertainty about which channels are in the ircc realm. what about loco channels such as this one?
22:32 < rhkfin> jussi01: is IRCC responsible only for the 'main' ubuntu channels or also LoCo -channels, like #ubuntu-fi=
22:32 < rhkfin> ?
22:33 < jussi01> Ahh, All channels in the ubuntu namespace come under the IRCC jurisdiction, as we are the group contacts for the #ubuntu-* #kubuntu-* #xubuntu-* namespaces (and a little more)
22:33 < rhkfin> so that includes #ubuntu-fi #ubuntu-fi-tiimit etc too, nice!
22:34 -!- dimape [n=apez89@85.156.4.222] has quit [Read error: 104 (Connection reset by peer)]
22:34 < heikki> nice to know :)
22:34 < jussi01> However, the Ubuntu IRC team, a core team of operators is only responsible for the core channels.
22:34 < rhkfin> ok, right
22:34 < topyli> (local channel operators live in #ubuntu-irc)
22:35 < jussi01> you can see a list of the core channels at:
22:35 < jussi01> https://wiki.ubuntu.com/IrcTeam/Scope
22:35 < jussi01> topyli: thanks, Id forgotten to mention that
22:36 < rhkfin> Thanks Jussi! Now tell us why people should apply for Ubuntu Membership?
22:36 < jussi01> We'd like as many loco chan ops to join #ubuntu-irc as possible, as it helps co-ordination across IRC
22:36 < heikki> so what do you do if someone claims that I kicked him out from #ubuntu-fi without a reason
22:37 < jussi01> We investigate the matter, check logs and so on, and we talk wth both of you to see if a logical conclusion can be reached. But that person needs to follow the dispute resolution procees first.
22:38 < ninnnu> jussi01: So even if I'm op just in -fi, I should join -irc?
22:38 < jussi01> ninnnu: correct
22:38 < ninnnu> k..
22:38 < jussi01> ninnnu: everyone is welcome there.
22:38 < heikki> nice, yet another channel to join...
22:38 < ninnnu> heikki: indeed..
22:38 < topyli> :)
22:38 < heikki> but thanks for this info! now feel free to say something about Ubuntu Membership
22:38 < jussi01> You can find the dispute resolution process here: https://wiki.ubuntu.com/IrcTeam/AppealProcess
22:39 < heikki> (I'll try to get my membership status on Tuesday)
22:39 < rhkfin> Go heikki, go!!
22:39 < jussi01> To start with, a lot of membership FAQ's are covered here: http://www.ubuntu.com/community/processes/newmember
22:39 < Fibubot> www.ubuntu.com: Ubuntu Members | Ubuntu
22:40 < jussi01> to quote: "A member is someone who's made a substantial contribution to the Ubuntu community -- of any type -- and who has explicitly agreed to the code of conduct."
22:40 -!- juhis [n=juhis@88-148-202-70.bb.dnainternet.fi] has quit ["Lähdössä"]
22:40 < jussi01> SO this means, if you are active in the loco here, you can apply for membership. you dont have to be a coder
22:40 < rhkfin> Why would someone want to apply?
22:41 -!- Tm_web [n=tm_web@192.194.84.162] has joined #ubuntu-fi-tiimit
22:42  * rhkfin tuumii että aika pitkä miitti tästäkin tuli.. 
22:42 < jussi01> membership gives you a say in the governace of ubuntu, you get to vote in things like the community council elections and so on.
22:42 < _ekv_> I assume word "active" has very flexible borders in this case?
22:42 < jussi01> _ekv_: yes.
22:43 < Tm_web> _ekv_: by attending this meeting you're active
22:43 < jussi01> _ekv_: to pull another quote from that page: "A person who wants to become a member should be engaged in a sustained level of contribution to the Ubuntu community. This can include coding, writing or documentation, the creation of art-work, music, testing, bug triage and verification, translation, advocacy, leadership of LoCo teams, etc."
22:43 -!- Rumpa [n=rumpa@hoasnet-fe1add00-68.dhcp.inet.fi] has quit [Remote closed the connection]
22:43 < _ekv_> k
22:44 < rhkfin> eteenpäin? Thanks Jussi!
22:44 < jussi01> rhkfin: hang on a sec
22:45 < rhkfin> -> kaikkia aktiiveja kehoitetaan hakemaan ubuntu members -statusta :)
22:45 < rhkfin> jussi01: ok :)
22:45 < jussi01> You can find more info on the process of  becoming a member at: https://wiki.ubuntu.com/Membership
22:45 < Ilokaaaasu_> vois harkita
22:45 < Ilokaaaasu_> "aktiivi" :D
22:46 -!- ath_ [n=ath@omega.lambda.fi] has joined #ubuntu-fi-tiimit
22:46 < jussi01> ANd those that know heikki and his contributions, make sure you write on his wiki and be at the meeting to "cheer" him on.
22:46 < _ekv_> Riittääkö aktiivinen idlaaminen kanavalla? (:
22:46 < rhkfin> and in finnish: http://blog.ubuntu-fi.org/2008/sinustako-virallinen-ubuntu-yhteison-jasen/
22:46 < Fibubot> blog.ubuntu-fi.org: Ubuntu-blogi  » Blog Archive   » Sinustako virallinen Ubuntu-yhteisön jäsen?
22:46 < jussi01> ok, Im done. :)
22:47 < heikki> so if someone wants to support my membership it is possible to write something on https://wiki.ubuntu.com/HeikkiM%C3%A4ntysaari
22:47 < heikki> Thanks Jussi!
22:47 -!- anne_ [n=anne@dsl-jnsbrasgw2-ff64c000-190.dhcp.inet.fi] has quit [Read error: 110 (Connection timed out)]
22:47 < jussi01> Good night all and remember all welcom in #ubuntu-fi-en :)
22:47 < heikki> _yet_ another channel...
22:47 < rhkfin> thanks jussi01 !
22:47 < jussi01> yw
22:48 < Tm_web> jussi01: huggles and sleep well (:
22:48 < heikki> okei, jatkamme
22:50  * Tm_web muistaa kun jussi poika oli nuori tulokas ubuntukanavilla
22:50 < topyli> -fi-en on siis kanava jolla hengaa suomessa asuvia mutta ei vielä täysin suomettuneita ubuntu-ihmisiä, sekä englanninkielen taitoisia suomalaisia
22:50 -!- heikki_ [n=heikki@a21.sillanpaa.jyu.fi] has joined #ubuntu-fi-tiimit
22:50 < rhkfin> heikki tippui?
22:50 < heikki_> juu
22:50 < rhkfin> :/
22:50 < heikki_> en saa shelliini yhteyttä
22:50 < heikki_> no jatkamme näin
22:51 < Sysi> onko logit tallessa jollaki?
22:51 < Heikkila> on
22:51 < heikki_> eli
22:51 < heikki_> ehdotan että seuraavaan kokoukseen siirretään kohdat
22:51 < heikki_> - Ubuntu Suomen tempauspäivät (http://forum.ubuntu-fi.org/index.php?topic=17196.0 http://blog.ubuntu-fi.org/2008/tempaus-144-pakettien-kuvausten-kaantamista/ )
22:51 < Fibubot> blog.ubuntu-fi.org: Ubuntu-blogi  » Blog Archive   » Tempaus 14.4: Ohjelmapakettien kuvausten suomentamista
22:51 < heikki_> - Ubuntu 10.04 LTS - CD-levyjen + oppaan painatus ja levitys (http://list.kapsi.fi/pipermail/ubuntu-markkinointi/2009-October/000263.html)
22:51 < heikki_> - Facebook -ryhmän muuttaminen sivuksi & käyttäminen tiedotuskanavan? Blogin RSS? http://www.facebook.com/group.php?gid=4544674705 - rhkfin
22:52 < Fibubot> www.facebook.com: Ubuntu Suomi | Facebook
22:52 < rhkfin> kannatetaan näiden siirtämistä
22:52 < Ilokaaaasu_> kuin myös
22:52 < Heikkila> kelpaa
22:52 < Tm_web> +1
22:52 < heikki_> päätetty

8.5. Akademy

22:52 < heikki_> siispä kohta 8.5 Akademy 2010
22:52 < heikki_> topyli: kerrotko (lyhyesti?) asiasta
22:53 < topyli> noh
22:53 < topyli> akademyn järjestää tietysti kde-väki ja suomalaisina coss vissiin päävastuussa
22:53 < topyli> flug osallistuu miten kykenee, varmaan usuttamalla jäsenistöä vapaaehtoisiksi
22:53 < rhkfin> mikä on aKademy :)
22:54 < topyli> nih :)
22:54 < Tm_web> Akademy on KDE-yhteisön vuosittainen kehittäjäkonferenssi
22:54 < rhkfin> jee :)
22:54 < topyli> kde-kehittäjien päätapahtuma, maailmanlaajuiset pippalot. 300-400 hakkeria
22:54 < Tm_web> viikonloppu esityksiä ja ideointia ja loppuviikko koodausmaratonia
22:55 < heikki_> asmok: sullakin on varmaan tähän jotain sanottavaa?
22:55 < topyli> nyt sitten akademy sattuu tampereelle ja suomen linux-väen on syytä lyöttäytyä apuun
22:55 < asmok> Lainaus syyskokouksesta: "KDE-työpöytäympäristön kehittäjien konferenssi Akademy 2010 järjestetään Tampereella heinäkuun alussa. Akademyn yhteydessä järjestetään myös Linux Terminal Server Project (LTSP) -työpaja. FLUG osallistuu tapahtuman järjestelyihin yhteistyössä pääjärjestäjien COSS:n ja KDE:n kanssa."
22:55 < Tm_web> ...Ubuntu-Suomi on mukana, vaikka väkisin, eikö?
22:55 < asmok> Paikalle saapuu LTSP-klusteri guru Stephane Garber - Jee!
22:56 < topyli> \o/
22:56 < rhkfin> asiaa :)
22:56 < topyli> isossa tapahtumassa on varmaan paikkoja monenlaisille liikenteenohjaajille ja läpyskän laminoijalle
22:56 -!- heikki_ [n=heikki@a21.sillanpaa.jyu.fi] has quit ["Lost terminal"]
22:56 < heikki> (shelli toimii taas \o/)
22:56 < asmok> Idea on pystyyn Cafe/Lab jossa KDE-väki näkee, miten omat ohjelmat toimivat varsin vaativassa ympäristössä
22:57 < heikki> minkälaista roolia Ubuntu Suomelle?
22:58 < asmok> Oma ajatukseni on, että klusteri rakennetaan Kubuntun päälle, me olemme Kubuntu Suomi myös, eikö vain ;-
22:58 -!- anne [n=anne@dsl-jnsbrasgw2-ff64c000-190.dhcp.inet.fi] has joined #ubuntu-fi-tiimit
22:58 < heikki> toki :)
22:58 < Tm_web> asmok: jep
22:58 < heikki> uskoisin että meiltä löytyy vapaaehtoisia tekemään jotain
22:59 < rhkfin> (me ollaan mitä vaan kun jossain jotain tapahtuu :)
23:00 < heikki> onkos täältä jotkut jo tässä vaiheessa organisoinnissa mukana? Asmo ainakin?
23:00 < Sysi> (kde :E)
23:00 < topyli> coss lienee se johon ubuntu suomen vapaaehtoisarmeija sitten ilmoittautuu (tuo klusteriryhmä tietysti on oma asiansa)
23:00 < Tm_T> minun olisi tarkoitus olla ainakin konferenssipäivät siellä
23:00 < heikki> voisi(tte) samalla myös koordinoida Ubuntu Suomen osallistumista
23:00  * rhkfin muistuttaa (mm. Sysiä) että Gnome vs. KDE -taisto käydään #ubuntu-fi-offtopic -kanavalla
23:00 < heikki> eli selvitellä/miettiä minkälaisia nakkeja löytyy ja kysellä yhteisöstä halukkaita
23:01 < Tm_T> heikki: +1
23:01 < _ekv_> Offtopic: Foorumin kellon voisi siirtää talviaikaan ;)
23:01 < asmok> Coss/Educoss on mukana - Elias Aarnio esimerkiksi, katsotaan mitä tästä viriää, en tiedä noita virallisia kuvioita vielä lainkaan
23:02 < heikki> ok, mutta ainakin seurailet tilannetta, voinet ainakin tiedottaa meidän suuntaan (foorumilla/kokouksissa/listalla/miten nyt haluat)
23:02 < heikki> ?
23:02 < asmok> totta kai
23:02 < heikki> MERKITÄÄN PÖYTÄKIRJAAN: Osallistutaan mahdollisuuksien mukaan Akademyn järjestämiseen ensi kesänä, Asmo toimii tässä vaiheessa yhteyshenkilönä
23:03 < asmok> saako sano lyhyen asian kevään LTSP-työpajasta? Kesän iso on Tampere
23:03  * rhkfin ehdottaa että koitetaan saada kokous 10-15min sisällä purkkiin..
23:03 < heikki> sano lyheysti mutta ei keskustella siitä enää
23:03  * Ilokaaaasu_ peesaa rhkta
23:03 < Heikkila> kuin myös
23:04 < heikki> esitän samalla että siirretään myös kohta 11.1 Kuukausittaiset englanninkieliset raportit yhteisön tominnasta seuraavaan kokoukseen
23:04 < asmok> jos haluatte vaikuttaa LTSP-työpajaan, niin tulkaa educoss-listalle - Päivölä on nyt aika vahvoilla: http://lists.coss.fi/pipermail/educoss/2009-October/000117.html
23:04 < asmok> kiitos
23:04 < Tm_T> +1
23:04 < heikki> eli käydään enää läpi suomentajaryhmästä nopeasti Timon info tilastoista ja päätetään seuraava kokous
23:04 -!- _ekv_ is now known as ekv
23:04 < rhkfin> +1
23:05 < Heikkila> +1
23:05 < heikki> päätetty
23:05 < heikki> MERKITÄÄN PÖYTÄKIRJAAN: Ensi vuonna toinenkin LTSP-tapahtuma: http://lists.coss.fi/pipermail/educoss/2009-October/000117.html

9. Suomentajaryhmä

23:05 < heikki> siirrytään kohtaan 9. suomentajaryhmä
23:05 < heikki> tilannekatsaus: käyty viime kokouksessa, näette omasta Karmicistanne että aika hyvin käännetty
23:06 < heikki> 9.2 Valheet, emävalheet ja tilastot... u-t-stats + data ja joko ne kertovan suomen osalta oikeaa kieltä. 
23:06 < heikki> Timon kommentti:
23:06 < heikki> Viralliset tilastot ovat nyt normaaliin tapaan lasketut ja suomi 86%. OOo siis korjattiin ja Riston Jääskeläisen ohjeet näkyvät siellä. Luvut ovat hienot. Olen käsitellyt dataa hieman ja laitan myöhemmin jonnekin esille taulukon, josta näkee mitä oletusasennukseen kuuluvaa olisi hyvä kääntää lisää eli mitkä lasketaan tuohon 86%:iin.
23:06 < rhkfin> hienoa
23:06 < heikki> kyseessä siis käännöstilanteesta kertova prosenttiluku
23:06 < heikki> => nyt suomi mainitaan virallisesti tuettujen kielien joukossa
23:06 < heikki> todetaan että hieno homma
23:06 < Ilokaaaasu_> +1
23:06 < ekv> hieno maa

11. Seuraava kokous

23:06 < heikki> ja siirrytään kohtaan 12. seuraava kokous
23:07 < heikki> päivämäärä varmaankin 15.11.
23:07 < heikki> Timo ehdotti alkamisajaksi 20:30
23:07 < rhkfin> kannatetaan
23:07 < ekv> Miten jos aloitettaisiin 20.30?
23:07 < rhkfin> kannatetaan
23:07 < heikki> joo sopii
23:07 < Tm_web> +1
23:07 < asmok> kannatetaan
23:07 < Heikkila> 20.30 sopii
23:07 < peran> kannatettu
23:07 < rhkfin> Miten jos pidettäisiin alle 2h pituisena?
23:07 < heikki> tosin yritetään silti välttää näitä mammuttikokouksia :)
23:07 < Tm_web> rhkfin: miten?
23:07 < heikki> => seuraavalla PJ:lle hommaa :)
23:07 < heikki> josta päästäänkin kohtaan PJ:n valinta
23:07 < heikki> PÄÄTETTY: Seuraava kokosu 15.11. kello 20:30
23:08 < rhkfin> puheenjohtajaksi ehdotetaan topyliä
23:08 < rhkfin> topyli: ping
23:08 < asmok> otetaan listalle vähemmän asiaa - PJ suorittaa esikarsinnan
23:08 < topyli> oho
23:08 < ekv> Priorisointia nääs
23:08 < ekv> joo, topyli +1
23:08 < asmok> kannatetaan topyliä
23:08 < Tm_T> topyli: +1
23:08 < heikki> kannatetaan
23:08 < TheMax> topyli +1
23:08 < Tm_T> nakki napsahti
23:08 < peran> +1
23:08 < Heikkila> topyli +1
23:09 < Sysi> jos topyli ei oo tarpeeks vastaan :)
23:09 < heikki> topyli: sopiiko?
23:09 < heikki> tai siis kieltäydytkö ehdottomasti
23:09 < rhkfin> heikki: hyvin muotoiltu kysymys :)
23:09 < topyli> emmää viitti ihan ehdottomasti :)
23:09 < ekv> Suostutko vai itketkö ja suostut :D
23:09 < heikki> ainoa hyväksyttävä syy kieltäytyä on jos tuolloin on matkalla UDS:ään
23:09 < TheMax> asmok: pystyykä nyt jo ilmoittautua päivölään ltsp pajaan?
23:09 < topyli> mennään näin kun suosio on huipussaan
23:09 < heikki> PÄÄTETTY: Seuraava PJ on topyli 
23:09 < rhkfin> topyli: hienoa :)
23:09 < heikki> sitten VPJ joka vastaa tiivistelmästä&wikisivusta
23:09 < ekv> topyli, miltä nyt tuntuu?
23:10 < Tm_T> pöytäkirjurit, Tm_* sama sitten (;)
23:10 < asmok> TheMax, ei vielä - ei ihan vielä lyöty lukkoon edes ajankohtaa ;-)
23:10  * rhkfin ehdottaa heikkiä
23:10 < topyli> heikki: mikäs syy se matka on. kokoushan on irkissä
23:10 < heikki> mjaa, lentokoneessa voi olla hankala irkata
23:10 < rhkfin> topyli: jos on kone jossa ei oo netiä.. (joissain rupee jo olemaan..)
23:10 < topyli> no se
23:10 < rhkfin> gprs..
23:10 < heikki> tämä tuli mieleen kun juss_i01:n juttua ei voitu jättää seuraavaan kokoukseen tän takia
23:10  * rhkfin ehdottaa heikkiä seuraavan kokouksen varapuheenjohtajaksi/sihteeriksi
23:11 < crope> rhkfin: niin se wiki-sivu mokkuloille tulee olemaan varmaan http://wiki.ubuntu-fi.org/Ubuntu_9.10_USB-modeemit
23:11 < ekv> +1
23:11 < Heikkila> +1
23:11 < rhkfin> crope: kiitos
23:11 < heikki> okei sopii... ja tähän hommaan ei varmaan ole tunkua joten todetaan että
23:11 < heikki> PÄÄTETTY: Seuraava vpj on Heikki
23:11 < rhkfin> peran: wikisivu johon laitat nv-ohjeita?
23:11 < heikki> Päätetään kokous: Paikallaolijat nostakaa käsi näin:
23:11 < heikki> o/
23:11 < rhkfin> o/
23:11 < ekv> O/
23:11 < asmok> o/
23:11 < Tm_T> kiitos kaikille
23:11 < Heikkila> o/
23:11 < topyli> o/
23:11 < anne> 0/
23:11 < Tm_T> o/
23:11 < wicke> o/
23:11 < peran> rhkfin:  En oo vielä perustanut
23:11 < heikki> kiitos kaikille jotka jaksoiva tämän mammuttikokouksen läpi
23:11 < Ilokaaaasu_> o/
23:11 < peran> o/
23:12 < topyli> aika moni jaksoi loppuun :)
23:12 < rhkfin> (senkin isopäät, ei nollaa ja o-kirjainta saa samalla grepillä näppärästi :)
23:12 < rhkfin> kiitos heikille!
23:12 < ekv> o/
23:12 < peran> Ehdotuksia otetaan vastaan.
23:12 < Ilokaaaasu_> Loppukevennys: Varsinkin koulumaailmassa pyörivät ihmiset huomio: http://news.heureka.fi/newsletter/view/avoin-koulu-julkistus-heurekassa-10-11-2009
23:12 < Fibubot> news.heureka.fi: Avoin koulu -julkistus Heurekassa 10.11.2009
23:12 < Sysi> o/
23:12 < Tm_web> rhkfin: grep -e ehto -e ehto
23:12 < rhkfin> kokouksen logi tms jne tulee /on jo täällä: http://wiki.ubuntu-fi.org/Yhteisön_kokous_01.11.2009
23:13 < rhkfin> Ilokaaaasu_: vau :)
23:13 < rhkfin> Tm_web: pitäis opetella käyttää grepiä siis :)
23:13 < rhkfin> heikki: lisäätkö login jossain käänteessä
23:13 < ekv> ööt -->
23:13 < TheMax> o/