Suoraan sisältöön

Ubuntu Suomen Yhteisön_kokous 15.11.2009

Ubuntu Suomen yhteisön kolmas IRC-kokous pidettiin sunnuntaina 15.11.2009. Läsnäolevaksi ilmoittautui 18 yhteisön jäsentä. Puheenjohtajana toimi Juha Siltala (topyli).

Kokouksesta löytyy tiivistelmä Ubuntu Suomen blogista. Tältä sivulta löytyy kokouksen täysi loki.

Asialista

  1. Kokouksen avaus
  2. Nimenhuuto - nosta käsi näin: o/
  3. Edelliset 2 viikkoa
    1. Tiedoksi: Ubuntu CodeOfConduct päivittynyt versioon 1.1 - http://www.mikesplanet.net/2009/10/ubuntu-code-of-conduct-1-1 - rhkfin

    2. Ubuntu Open Week tuli ja meni. sessioiden lokit: https://wiki.ubuntu.com/MeetingLogs/openweekKarmic

    3. ...
  4. Seuraavat 2 viikkoa
    1. Ubuntu Developer Summit 16.-20.11. Etäosallistuminen: https://wiki.ubuntu.com/UDS-L/RemoteParticipation - topyli

    2. ...
  5. Kehittäjät (http://wiki.ubuntu-fi.org/Ubuntun_kehittaminen) - lisää tähän kuka kertoo

    1. Tiimin tilannekatsaus
    2. 9.10 - mitä jäi puuttumaan?
    3. 9.10 v4l-dvb, eli DigiTV - crope
    4. Mokkulat, Wubi, äänet (kts. edellinen kokous) -
  6. Tukitiimi (http://wiki.ubuntu-fi.org/Tukitiimi) - lisää tähän kuka kertoo

    1. Tiimin tilannekatsaus
    2. Forumin ilmoitetut ketjut, huomautukset, suljetut ketjut, estetyt käyttäjät - peran

      1. 13.11 eräästä käyttäjästä tuli ilmoitus. Lähetetty 'varoitusviesti': http://pastebin.com/m45087eb2 -> käyttäjä vastasi ikävään sävyyn & poisti itse omat tunnuksensa. Myöhemmin palasi -> IP, e-mail ja nick bannattu 180 päiväksi - rhkfin

      2. 13.11 rekisteröityi spambot joka laittoi forumille 10 englanninkielistä mainosviestiä -> ban & viestien poisto - rhkfin

    3. Miten 9.10 käyttöönotto keskimäärin on sujunut, suurimmat ongelmat?
    4. ...
  7. Dokumentaatiotiimi (http://wiki.ubuntu-fi.org/Dokumentaatiotiimi) - lisää tähän kuka kertoo

    1. Tiimin tilannekatsaus
    2. 9.10 -dokumentaation status?
    3. ...
  8. Markkinointi- ja WWW-tiimi (http://wiki.ubuntu-fi.org/Markkinointitiimi) - lisää tähän kuka kertoo

    1. Tiimin tilannekatsaus
    2. 9.10-WWW-tilanne http://wiki.ubuntu-fi.org/Julkaisun_muistilista/9.10

    3. Keskusteltavaksi: Facebook -ryhmän muuttaminen sivuksi & käyttäminen tiedotuskanavan? Blogin RSS? http://www.facebook.com/group.php?gid=4544674705

    4. Ubuntu Suomen tempauspäivät (http://forum.ubuntu-fi.org/index.php?topic=17196.0 http://blog.ubuntu-fi.org/2008/tempaus-144-pakettien-kuvausten-kaantamista/ )

    5. Ubuntu 10.04 LTS - CD-levyjen + oppaan painatus ja levitys (http://list.kapsi.fi/pipermail/ubuntu-markkinointi/2009-October/000263.html)

  9. Suomentajaryhmä (http://wiki.ubuntu-fi.org/Kääntäminen) - lisää tähän kuka kertoo

    1. Ryhmän tilannekatsaus
      1. ...
  10. Blogitiimi (http://wiki.ubuntu-fi.org/Blogitiimi) - rhkfin

    1. Muutama juttu on valmisteilla muutamalla eri ihmisellä, julkaisua odotellaan. Wordpress-osaamista hankittu.
    2. ...
  11. Muut esilletulevat asiat
    1. Kuukausittain(?) koosteet englanniksi näkymään kansainvälisesti LoCo-tiimeille nähtäväksi? (Vapaaehtoisia?) http://wiki.ubuntu-fi.org/LoCo-raportointi - Tm_T

    2. Tiedoksi: #ubuntu-fi-en on kanava englanninkieliselle Ubuntu Suomi -keskustelulle (Suomessa on jonkin verran ulkomaalaisia FLOSS-tyyppejä joiden on vaikea-mahdoton iskeä mukaan meidän muille kanaville..) - rhkfin

    3. Tiedoksi: LTSP5 Työpaja 2010 - Aika: ma-ti 10.-11.5.2010 - Paikka: Päivölän opisto - http://www.paivola.fi/etusivu/ - asmok

    4. ...
    5. Kokouksen aikana asioita voi lisätä tänne: http://etherpad.com/7mMJBG7Jq5

  12. Seuraavan kokouksen ajankohta, puheenjohtaja ja varapuheenjohtaja
    1. ...

Alussa paikalla

20:31 < topyli> o/
20:31 < Nakkel> o/
20:31 < heikki> o/
20:31 < Heikkila> o/
20:31 < Sysi> o/
20:31 < Nollapiste> o/
20:31 < vastis> o/
20:31 < Tm_T> o/
20:31 < peran> o/
20:32 < Rinol16> o/
20:32 < Tuplanolla> o/
20:33 < crope> o/
20:33 < asmok> o/
20:57 < rhkfin-mobi> o/
21:00 < TheMax1> o/
21:19 < heikki> o/
21:22 < Traveler> o/
21:32 < ninnnu> Moi mie oon täällä o/ Joko kokous loppu?

Lopussa paikalla

22:01 < Reaby> o/
22:11 < heikki> o/
22:11 < Reaby> o/
22:11 < rhkfin> o/
22:11 < peran> o/
22:11 < Heikkila> o/
22:11 < topyli> o/
22:11 < Sysi> o/
22:12 < Tm_T> o/
22:16 < Tuplanolla> o/

Päätökset

20:40 < topyli> MERKITÄÄN: heikki avaa foorumiketjun jossa kysellään irkki-sessioiden aiheita
20:43 < topyli> MERKITÄÄN: hus kaikki, mm topyli allerkirjoittamaan uusi CoC
20:45 < topyli> MERKITÄÄN: ei tiedetäkään miten uuden CoC:n kanssa pitää toimia
20:45 < topyli> MERKITÄÄN: suomennostiimi päivittää CoC-suomennoksen
20:53 < topyli> MERKITÄÄN: 9.10-ongelmista on nyt wikissä
21:11 < topyli> MERKITÄÄN: Tm_T kasaa listan irc-operaattoreista, ensin operaattorien omaan käyttöön
21:38 < topyli> MERKITÄÄN markkinointi/www-tiimistä: Tm_T organisoi poppoota
21:38 < topyli> MERKITÄÄN: tempausaiheita mietitään tiimeissä
21:39 < topyli> MERKITÄÄN: Tm_T kysyy foorumilta tempausaiheita
21:49 < topyli> MERKITÄÄN: blogitiimiin löytyi wordpress-osaamista ( Rinol16 ). sisältöäkin on tulossa, lisää mahtuu
21:56 < topyli> MERKITÄÄN: facebookiin luodaan sivu ubuntu-suomelle. rhkfin luo, markkinointitiimi ylläpitää. ryhmä alasajetaan
22:08 < topyli> MERKITÄÄN: markkinointitiimi päättää kansainvälisestä tiedotuksesta, kuukausiraportti/enkku-blogahdus jne
22:10 < topyli> MERKITÄÄN: ltsp-työpaja-asia siirretään seuraavaan kokouksee, esittelee asmo terveenä
22:15 < topyli> MERKITÄÄN: seuraava kokous  29.11. 20:30. pj Tm_T, varapj topyli

Loki

Kokouksen avaus ja paikallaolijat

Ubuntu Suomen yhteisön IRC-kokous
15.11.2009
#ubuntu-fi-tiimit @ Freenode
Loki
************************************

20:30 < topyli> KOKOUS ALKAA pikkuhiljaa
20:30 < Nollapiste> Tää on ssh
20:31 < Nollapiste> :)
20:31 < topyli> puheenjohtaja olen siis minä
20:31 < topyli> katsotaan ketä on paikalla. nostetaan tassua näin: o/
20:31 < topyli> o/
20:31 < Nakkel> o/
20:31 < Sysi> Nollapiste: samalla lailla se on servuissa kiinni silti :D
20:31 < heikki> o/
20:31 < Heikkila> o/
20:31 < Sysi> o/
20:31 < Nollapiste> o/
20:31 < Rinol16> 0/
20:31 < vastis> o/
20:31 < Tm_T> o/
20:31 < peran> o/
20:31 < Tm_T> Rinol16: ei nollia, hö
20:32 < Rinol16> Tm_T: :D paljastuin
20:32 < topyli> grep hukkaa sen :)
20:32  * heikki greppaa o/-rivit logista joten käyttäkää pientä o:ta
20:32 < Rinol16> o/
20:32 < Rinol16> >.<
20:32 < Tm_T> heikki: niin, voi sitä grepata nollat ja isot oot myös, jos haluaa
20:32 < heikki> voi toki...
20:32 < Nollapiste> ><((((º>
20:32 < Nakkel> Ja oikeakätiset kans. :)
20:32 < topyli> ok
20:32 < Tm_T> sekoittaa vain suotta tietty
20:32 < Tuplanolla> o/
20:33 -!- asmok [n=asmok@adsl-85-157-204-13.regionline.fi] has joined #ubuntu-fi-tiimit

3. Edelliset kaksi viikkoa

20:33 < topyli> mennään kohtaan 3. Edelliset 2 viikkoa
20:33 < heikki> iltaa asmo, nosta käsi näin: o/
20:33 < crope> o/
20:33 < asmok> o/
20:34 < topyli> tuo openweek oli. tiedotteeksi että lokit on olemassa, https://wiki.ubuntu.com/MeetingLogs/openweekKarmic
20:34 < topyli> r
20:34 < heikki> joitain mielenkiintoisia esityksiä, täytyypä lukea läpi jossain vaiheessa
20:35 < Tm_T> nuita sessioita voisi joskus taas järjestää suomeksikin
20:35 < Tm_T> (tiimit, huomio)
20:35 < topyli> juu joskushan oli ainakin yksi
20:35 < heikki> voishan sitä kokeilla joskus
20:35 < Tm_T> juu oli, voisi taas olla
20:36 < topyli> olikos se silloin openweekin yhteydessä tai siis samaan aikaan?
20:36 < heikki> suomenkielinen aloitussessio oli developer weekillä muistaakseni
20:36 < topyli> ei tietenkään sillä että sen pitää välttämättä mihinkään muuhun liittyä
20:37 -!- jjuha [n=juha@cs181122178.pp.htv.fi] has joined #ubuntu-fi-tiimit
20:37 < heikki> tällaisia voitaisiin kyllä järkätä, aiheena esimerkiksi suomentaminen, dokumentaatio, bugikorjaukset/launchpad jne.
20:37 < Tm_T> developer-weekin yhteydessä ehdottomasti pitää olla
20:37 < heikki> Ask Mirv :)
20:37 < topyli> voisi vähän kysellä mistä kansa haluaa tietää
20:37 < Nollapiste> Ask Fibubot
20:37 < Tm_T> heikki: ei kaikkea pidä Timon niskaan jättää
20:37 < heikki> juu ei
20:38 < Tm_T> openweek voisi olla sellainen infopläjäys yleisemmin(kin)
20:38 < heikki> siis en mitenkään vakavasti tota meinannut..
20:38 < heikki> voishan jotain yleisempiäkin sessioita olla
20:38 < Tm_T> jep
20:38 < heikki> voisi vaikka pistää foorumille ketjua pystyyn?
20:38 < heikki> ja suunnitella lisää siellä
20:38 < Tm_T> LTS-releasen jälkeen siis, heikki joo
20:39 < Nollapiste> Ihan toetuttamisen arvoinen idea
20:39 < Tm_T> eteenpäin! (:
20:39 < topyli> heikki, hyvä idea. sinne on helppo ehdotella mistä sessioita pitäisi olla. siitä sitten halukkaat tietäjät ottamaan itselleen aiheita
20:39 < heikki> jeh
20:39 < heikki> voin nakittaa itselleni että teen ketjun foorumille
20:39 < topyli> heikki, luotko ketjun?
20:39 < topyli> jees
20:40 < Tm_T> heikki: luo ketju, tämä on käsky
20:40 < Rinol16> :)
20:40 < topyli> MERKITÄÄN: heikki avaa foorumiketjun jossa kysellään irkki-sessioiden aiheita
20:40 < heikki> kyllä herra markkinointivastaava
20:40 < Tm_T> heikki: "danke sehr" (;
20:40 < topyli> rhkfin, oliko sulla tuosta uudesta CoC-versiosta jotain, vai todetaanko vaan?
20:41 < heikki> wikissä oleva suomennos pitää päivittää
20:41 < heikki> http://wiki.ubuntu-fi.org/CodeOfConduct
20:41 < topyli> tosiaan
20:41 < topyli> kenen tuo alkuperäinen on?
20:42 < heikki> minä, Mirv ja Myrtti taidettiin ainakin kääntää joskus
20:42 < Nollapiste> Äh
20:42 < Tm_T> vanhan CoCin allekirjoittaneet huomio, uuden allekirjoittaminen tai sen automatisointi ei ole päätetty
20:42 < Tm_T> heikki: joo porukalla katsottiin
20:42 < Nollapiste> Pöh
20:42 < Nollapiste> Pitäs kai allekirjoittaa tuokin
20:42 < topyli> juuh
20:43 < topyli> eli hus kaikki, mm topyli allekirjoittamaan
20:43 < Tm_T> LCoC <3
20:43 < topyli> MERKITÄÄN: hus kaikki, mm topyli allerkirjoittamaan uusi CoC
20:43 < topyli> entäs käännöspäivitys
20:43 < Tm_T> topyli: käännöstiimille nakki?
20:43 < Nollapiste> Hmm
20:44 < Nollapiste> Siis pitääkö se uudelleen allekirjoittaa?
20:44 < topyli> mitäs käännöstiimi ajattelis semmosesta?
20:44 < heikki> onkohan tohon jotain siistiä diffiä
20:44 < Tm_T> Nollapiste: ei vielä ole tietoa, miten pitää toimia jos on jo allekirjoittanut
20:44 < Nollapiste> Ok
20:44 < topyli> no hön
20:44 < Tm_T> heikki: oli jossain, en muista missä (avuliasta)
20:44 < Nollapiste> Koskas tuo tuuppastaan sitten launchpadiin allekirjoitettavaksi
20:44 < heikki> jos suuri osa vanhasta käännöksestä kelpaa niin menee helposti
20:45 < Tm_T> Nollapiste: uusille taitaa tulla jo
20:45 < Nollapiste> ok
20:45 < topyli> MERKITÄÄN: ei tiedetäkään miten uuden CoC:n kanssa pitää toimia
20:45 < topyli> heh
20:45 < Tm_T> heikki: joo sanamuotoja ja painotuksia + vitsit poistettu
20:45 < heikki> mutta eiköhän toi suomennostiimille kuitenkin kuulu
20:45 < topyli> juu
20:45 < heikki> eli nakitetaan suomentajille, hoidan itse tai laitan -l10n-fi-listalle mailia
20:45 < topyli> MERKITÄÄN: suomennostiimi päivittää CoC-suomennoksen
20:45 < topyli> hyvä
20:46 < topyli> siinä taisi olla menneisyys
20:46 < topyli> ?
20:46  * heikki huomauttaa että kokouksen pöytäkirja wikiin ja blogiin valmistuu lähes reaaliaikaisesti etherpadissa: http://etherpad.com/NviXIsULij
20:46 < heikki> juu

4. Seuraavat kaksi viikkoa

20:46 < topyli> 4. Seuraavat 2 viikkoa
20:46 < topyli> UDS alkaa huomenna
20:47 < topyli> me ei kaikki vissiin päästä paikalle, mutta etänä voi osallistua aika hyvin: https://wiki.ubuntu.com/UDS-L/RemoteParticipation
20:47 < Nollapiste> Developer summit vai mikä?
20:47 < topyli> ihan tiedoksi, eipä siinä kai muuta
20:47 < topyli> Nollapiste, niin ubuntu developer summit
20:47 < Nollapiste> Jup
20:47 < topyli> suunnitellaan Lucid
20:48 < Tm_T> ja Lucid+1
20:48 < topyli> onko muuta tulevaisuudessa?
20:48 < topyli> 2 viikkoa siis horisontti
20:48 < Tm_T> joo ei taida just nyt olla suurempaa
20:48 < topyli> ei ole siis
20:48 < topyli> eteenpäin

5. Kehittäjät

20:49 < topyli> 5. Kehittäjät. kuka haluaa kertoilla mitä kuuluu?
20:49 -!- Ismo [n=ismo@95.175.116.153] has joined #ubuntu-fi-tiimit
20:49 < heikki> Minä voinen sanoa sen verran ettei mitään ihmeempää :)
20:49 < heikki> mikä ei liittyisi edelliseen kohtaan
20:49 < Tm_T> joo
20:49 < topyli> huomaan että noista 9.10 ongelmista on ilmestynyt dokumentaatiota
20:50 < topyli> ainakin wine- ja mokkula-asioista on wikissä nyt
20:50 < Tm_T> niinsanottu lepotauko kehityksessä kunnes 10.04 kehitys pyörähtää UDS:n jälkeen kunnolla
20:50 < Sysi> välikysymys: onkos spotify+wine:stä valmistunut jo se ohje?
20:50 < Nollapiste> Mikä ohje on kyseessä?
20:50 < heikki> http://wiki.ubuntu-fi.org/Ubuntu_9.10%3An_%C3%A4%C3%A4niongelmat   tommonen on...
20:50 < heikki> vaatisi ehkä vähän hienosäätöä
20:51 < topyli> joo ninnnun wine-käännös pulse-tuella
20:51 < Sysi> hyvä että on
20:51 < topyli> todettakoon että wine1.2-paketin kanssa pelaa spotify itselläni
20:51 < heikki> Mokkulaongelman korjaava kerneli on varamankin nyt testattavissa päivityksissä
20:51 < Heikkila> mokkuloista sen verran, että ainakin huawei e169 on alkanut pelittään
20:51 < heikki> vai onkohan se jo julkaistu
20:51 < topyli> enpäs tiedä kun itse asensin sen tuolta hätäisten reposta
20:52 < topyli> emme siis tiedä toimiiko oletus-ubuntussa
20:53 < topyli> jätetäänkö seurantaan?
20:53 < topyli> jätetään
20:53 < topyli> MERKITÄÄN: 9.10-ongelmista on nyt wikissä
20:53 < topyli> peran, mites nv-ajuri
20:54 < peran> crope: Reddon DVB:n saa toimimaan kommentoimalla firewiren osuuden. Tämän varmaan tiesitkin.
20:54 < crope> peran: jep
20:54 < peran> nv ilmeisesti toimii yleisesti, mutta jotkut näytöissä on väärät arvot.
20:55 < peran> jotkut-> joissain
20:55 < Tm_T> peran: näyttö antaa väärät arvot vai ajurit tulkitsee väärin?
20:55 < peran> Kunpa tietäis...
20:55 < Tm_T> roger
20:55 < topyli> ok
20:55 < crope> niistä mokkulaongelmista sen verran että huawein ongelmat korjaava kerneli on testauksessa. oletan että se julkaistaan päivityksiin ensi viikolla
20:55 < topyli> hyvä
20:55 < Tm_T> crope: ok, vasta testauksessa
20:56 < peran> Mulla näyttö ilmeisesti antaa väärin Benq FP202WA
20:56 < peran> 22"
20:56 < peran> TFT
20:56 < topyli> dvb-korttien firmwarea on siirretty linux-firmware-nonfreehen, tämä on hämännyt joitakin käyttäjiä
20:56 < Tm_T> samoin wlan-korttien
20:56 < peran> Toimii siis ok. 1680x1050, muttei 1024x768:lla.
20:57 < crope> Tm_T: kyllä. 3.6.31-14 on nykyinen ja se ei toimi, testingissä on 2.6.31-15 joka toimii. en tunne ubuntun verifikaatiota, joten en osaa tarkalleen sanoa kuinka kauan se on testingissä
20:57 < asmok> (joudun poistumaan, flunssa vaivaa...ensi kertaan)
20:57 -!- rhkfin is now known as rhkfin-mobi
20:57 -!- asmok [n=asmok@adsl-85-157-204-13.regionline.fi] has left #ubuntu-fi-tiimit ["Ex-Chat"]
20:57 < topyli> asmok, ok
20:57 < rhkfin-mobi> o/
20:57 < Tm_T> rhkfin-mobi: tervetuloa
20:57 < topyli> mennäänkös eteenpäin
20:57 < Nollapiste> Joo
20:58  * heikki muistuttaa että muita esille tulevia asioita voi kirjata sivulle http://etherpad.com/7mMJBG7Jq5

6. Tukitiimi

20:58 < topyli> 6. Tukitiimi
20:58 < topyli> tiimi lienee törmännyt yllämainittuihin myös
20:58 < crope> jep. dvb -firmikset on siirtyneet (viimeksi oli jo tarkoitus asiasta mainita mutten saanut puheenvuoroa ;)
20:58 < topyli> :(
20:59 < topyli> foorumeilla on ilmeisesti ollut tilanne hanskassa
20:59 < peran> Aikas hyvin.
20:59 -!- kenkku [n=kenkku@adsl-109-212-108.kymp.net] has left #ubuntu-fi-tiimit []
20:59 < peran> yoyohh/pandakarhu/JuhaVista bannattu edellisen kerran jälkeen. Syy SPAM, Kiitos & näkemiin. Itse en kerennyt puuttua miehen toilauksiin, kun muut modet oli mua nopeampia.
20:59 < peran> rhk sai häneltä palautustakin velvollisuuden hoidostaan.
20:59 < crope> samoin en ole onnistunut saamaan mukana tulevaa Totem:ia näyttämään DVB-lähetyksiä. Ja ilmeisesti nykyinen Kaffeinekin on rikki DVB:n suhteen
21:00 < topyli> crope, samat kokemukset. vlc tietysti toimii
21:00 < crope> topyli: jep, VLC toimii. Tätä asiaa pitäisi jonkun tutkia kun olisi aikaa
21:00 < Nollapiste> Empäs taida jaksaa loppuun kokousta, kuumeessa ja flunza päällä...
21:00 < TheMax1> o/
21:01 < topyli> Nollapiste, ok, mehua ja unta
21:01 < topyli> totemin dvb ei muutenkaan tosin ole hyvä koska ylen dvb-tekstit ei pelaa
21:02 < Tm_T> IRC-kanavilla kaikki hyvin?
21:02 < Nollapiste> Jooh, morot, ei pysty
21:02 < heikki> enpä ole huomannut mitään ongelmia
21:02 < Tm_T> en minäkään
21:02 < heikki> ei sillä että olisin #ubuntu-fitä paljoa seurannut
21:03 < rhkfin-mobi> ubuntu-fi-en
21:03 < rhkfin-mobi> kertokaa joku
21:03 < topyli> aika kiltisti sieltä ihmiset siirtyvät offtopicille kun aihe muuttuu
21:03 < topyli> ubuntu-fi-en on tosiaan englanninkielinen suomi-kanava
21:03 < heikki> Tiedoksi: #ubuntu-fi-en on kanava englanninkieliselle Ubuntu Suomi -keskustelulle (Suomessa on jonkin verran ulkomaalaisia FLOSS-tyyppejä joiden on vaikea-mahdoton iskeä mukaan meidän muille kanaville..
21:04 < topyli> 11 käyttäjää nyt
21:04 < heikki> kuinka moni niistä ei puhu suomea? :)
21:04 < heikki> ainakin yksi
21:04 < topyli> näköjään yksi
21:04 < heikki> :)
21:04 < heikki> hm kukas omaa tonne chanserv-hallintabitin
21:05 < topyli> no, sen tarpeellisuus nähdään aikanaan
21:05 < Tm_T> jussi 01
21:05 < topyli> nii
21:05 < Tm_T> ja ehkä minä
21:05 < topyli> voi mullakin ehkä opit olla
21:05 < crope> peran: niin siitä v4l-dvb -firewirestä, se koskee siis v4l-dvb -ajureita (ei mitenkään Reddo specifinen). Nykyinen v4l-dvb ei käänny uudessa Ubuntussa ja en ole perillä mitä pitää korjata ja minne ja koska
21:05 < heikki> pitäisköhän jotenkin selkeyttää noita kanavaoperaattoristatuksai, mulla on varmaan joka toisella ubuntu-fi-*-kanavalla 
21:05 < heikki> statuksia
21:05 < Rinol16> mun mielest se kanava on jokseenkin turha, kun englantia puhuvat voi kysyy sielt englanninkielisest kanavast
21:06 < heikki> kyseessä ei olekaan mikään tukikanava
21:06 < Tuplanolla> mut sehän on siis ubuntu suomen kanava
21:06 < heikki> enemmän siinä haetaan jonkinlaista yhteisöllisyyttä 
21:06 < heikki> Suomessa asuvien kesken
21:06 < Tm_T> Rinol16: kyse ei ole pelkästä supportista, vaan yleisestä ubuntu-keskustelusta _Suomessa_ (ei vain suomeksi)
21:06 < Tm_T> heikki: jep
21:06 < Rinol16> Tm_T, heikki: ok, nyt tajusin :)
21:07 < topyli> no, se nähdään kuinka tarpeellinen kanava on. eipä se mitään maksakaan
21:07 < Rinol16> anteeks jos sanon jotai ylimääräst, first time ;)
21:07 < heikki> miltä kuulostaisi jos spesifioidaan selkeästi keillä on opit(=chanserv-oikeudet) kaikille ubuntu-fi-kanaville?
21:07 < Tm_T> Rinol16: ei se mitään, näkökulmia aina kaivataan
21:07 < topyli> pitäiskö operaattoreista olla lista
21:07 < Tm_T> heikki: voisi olla listattuna jossain, vaikkei heti ensimmäisenä julkisesti olisikaan, kartoitusmielessä
21:07 < Heikkila> selkeyttäis varmaan asioita
21:07 < peran> topyli:kannatettu.
21:08 < heikki> kun me nyt viime kerralla opittiin että Ubuntun IRC-council valvoo meidän toimintaa irkissä :)
21:08 < topyli> tokihan chanserv kertoo mikä on access listin sisältö
21:08 < Tuplanolla> pitäis olla lista, joo
21:08 < Tm_T> jos on joku ubuntu-fi -kanava missä minulla ei ole hattua, kertokaa, muuten oletan että minulla on kaikissa
21:09 < topyli> voisin vaikka kasata listan, mietitään mitä sille tehdään (julkinen vai ei)
21:09 < Tm_T> topyli: joo aluksi ei-julkinen, julkisuuden tarpeellisuutta mietitään sitten myöhemmin
21:09 < topyli> jep
21:10 < Tm_T> nuijaa sille
21:10 < heikki> Tm_T hoitaa?
21:10 < Tm_T> heikki: jos on pakko (ja jos kerkiän, nakitan jonkun muun sitten)
21:10 < Tm_T> eli joo (:
21:10 < topyli> Tm_T:llä on varmaan paras chanserv-fu
21:10 < heikki> johtajakoulutuksen perusasioita: pitää nakittaa aina eteenpäin :)
21:11 < topyli> MERKITÄÄN: Tm_T kasaa listan irc-operaattoreista, ensin operaattorien omaan käyttöön
21:11 < topyli> pam
21:11 < topyli> eteenpäin?

8. Markkinointi ja WWW

21:11 < topyli> 8. markkinointi ja www
21:11 < topyli> mitäs upouudelle tiimille kuuluu?
21:11 < Tm_T> mii mii
21:11 < Tm_T> hiljaista, vielä, syy on minun
21:12 < topyli> kirjoitit juuri listalle
21:12 < Tm_T> juu
21:12 < Heikkila> tarvii potkia porukkaa liikkeelle :)
21:12 < Tm_T> eli http://list.kapsi.fi/pipermail/ubuntu-markkinointi/2009-November/000300.html
21:12 < rhkfin-mobi> tiivistelma?
21:12 < Tm_T> Tuolla on hieman linkkien kera missä mennään maailmallakin ja meillä
21:12 < heikki> rhkfin-mobi: http://etherpad.com/NviXIsULij
21:13 < Tm_T> Eli, sekä suomen että kansainvälisen markkinointitiimin toiminta on ollut hajanaista ja hetkittäistä
21:13 < rhkfin-mobi> heikki ei ku ton mailin.. (FR ei nyt avaa noita linkkeja..)
21:13 < heikki> aa :)
21:13 < Tm_T> rhkfin-mobi: kokoajan tulossa (:
21:14 < Tm_T> Kansainvälinen tiimi on alkanut organisoitumaan, joten josko mekin siinä samassa
21:14 < Tm_T> keinot sekä meillä että muualla:
21:14 < rhkfin-mobi> Tm_T: kiitos ;)
21:15 < Tm_T> * Valta ja vastuu keskitetyn laajalle ryhmälle, useampi aktiivi jotka uskaltavat olla tarvittaessa tiukkoja nakittamaan
21:15 < rhkfin-mobi> 'ydintiimi'
21:15 < Tm_T> * osallistumisen kynnys alas: ohjeita, helppoja "sisääntulo" tehtäviä joilla pääsee alkuun ja mukaan
21:15 < Tm_T> rhkfin-mobi: jep
21:16 < Tm_T> ylipäätään hallittua toimintaa, eritoten minun toimesta (:
21:16 < Tm_T> pitääkin vielä muistaa postilistalle pistää SpreadUbuntu projektista, koottua materiaalia
21:17 < topyli> paljonkohan sähköpostilistalla on väkeä?
21:18 < Tm_T> örr, minun pitäisi tietää, alle kymmenen aktiivia? Risto, Timo, sitten Sangen ahkerat
21:18 < topyli> juu
21:18 < Tm_T> uutta väkeä ilmoittautunut mutten ole osannut vielä ohjata heitä mitenkään
21:18 < Tm_T> tässä kaipaan apua, kun en itsekään tiedä miten järkevimmin saisi uudet mukaan
21:19 < topyli> itsekin olen listalla mutta pysytellyt vaiti :\
21:19 < topyli> ja varmaan leegio muita
21:19 < heikki> o/
21:19 < Tm_T> eli wikiin organisoitua tietoa, hus minä
21:19 < Sysi> jos vaikka ettis meililistainfon niin siitä vois henk.koht alottaa
21:19 < Tm_T> topyli: jep
21:19 < heikki> seurailen varmaan jokaista ubuntu-fi-listaa
21:19 < Tm_T> Sysi: http://list.kapsi.fi/listinfo/ubuntu-markkinointi
21:20 < topyli> joo. eli arvelemme että toiminta käynnistyy kyllä
21:20 < Sysi> kiitos, oma-alotteisesti aattelin hakea mutta kummiski :)
21:20 < Tm_T> aktiiveja suositellaan seuraamaan myös kansainvälistä listaa, ettei nyhjätä vain omassa nurkassa
21:20 < topyli> vaikutteita!
21:20 < Tm_T> jep
21:21 < topyli> ok, mennäänkö tuohon julkaisun muistilistaan
21:21 < topyli> siellä on muutama juttu vielä vaiheessa?
21:21 < Tm_T> ja hei kaikki, jos minä en toimi, toimikaa te tai potkikaa minua toimimaan, älkää antako hommien seisoa (:
21:21 < Tm_T> joo
21:21 -!- Traveler [n=traveler@dsl-hkibrasgw2-fe26de00-11.dhcp.inet.fi] has joined #ubuntu-fi-tiimit
21:22 < heikki> joo mennään
21:22 < Traveler> o/
21:22 -!- Traveler is now known as Guest82154
21:22 < topyli> no ei tuo pahalta näytä
21:22 < Tm_T> kuka?
21:23 < heikki> http://wiki.ubuntu-fi.org/Julkaisun_muistilista/9.10
21:23 < topyli> julkaisun muistilista :)
21:23  * Tm_T hides
21:24 < topyli> ehkä se siitä :)
21:24 < topyli> tämä 8.3 eli facebook
21:25 < heikki> rhkfin-mobi: pystytkö esittelemään?
21:25 < topyli> rhkfin-mobi, haluatko lykätä facebook-asiaa kokouksessa myöhemmäksi?
21:25 < rhkfin-mobi> lykkays
21:25 < topyli> muihin asioihin kokouksen loppuun
21:26 < heikki> ok
21:26 < topyli> tuota 8.4-kohtaa en tunne. tempauspäivät
21:26 < heikki> tämä tuli esille ensimmäisessä kokouksessa
21:26 < heikki> lykätty aina
21:26 < heikki> eli kannattaisiko yrittää herätellä joskus kokeiltuja tempauspäiviä
21:26 < Tm_T> kannatetaan tempauspäiviä
21:27 < heikki> joskus tempaistiin wikikirjan parantamiseksi, ei paljoa edennyt
21:27 < heikki> sensijaan pakettikuvauksia saatiin käännettyä aika hyvin 
21:27 < Sysi> kuuluisko markkinointiin, eli tarvisko sen organisoitua ensin?
21:27 < topyli> kenties
21:27 < Sysi> tai jostaki tarvii keksiä organisaatiota järkkäämään
21:27 < Tm_T> markkinointitiimille nakki, järjestää tempauspäivä markkinointia järkeistämään? (:
21:28 < topyli> näihin tempauksiin vaaditaan aina joku tarmokas vetäjä
21:28 < Tm_T> eivaan
21:28 < heikki> ja joku aihe mihin on helppo osallistua
21:28 < Sysi> topyli: ei yksin tarvi välttämättä
21:28 < heikki> "korjataan bugeja" ei toimi
21:28 < Tm_T> topyli: tempauksen kohteena oleva tiimi vetovastuussa
21:28 < Sysi> mutta ainaki se yks
21:28 < rhkfin-mobi> ei?
21:28 < Tm_T> rhkfin-mobi: mihin ei?
21:28 < topyli> Tm_T, on luonnollista
21:28 < Sysi> tarvii selkeät nakit, ja vastaava tiimi valvoo ja ohjaa
21:29 < heikki> jeps
21:29 < heikki> siihen pakettikuvausten kääntäminen oli hyvä 
21:29 < heikki> wikikirja vaatisi jo ehkä vähän organisointia
21:29 < rhkfin-mobi> n.pong
21:29 < rhkfin-mobi> Mun mielestä ei oo markkinointitiimin nakki tempausten jäjrestäminen
21:29 < Tm_T> jep
21:29 < Sysi> ei kyllä oikeastaan
21:30 < heikki> jos saadaan wikiin (pitkä) lista lyhyistä ja selkeistä asioista mitkä pitää tehdä
21:30 < rhkfin-mobi> vaan kukin tiimi järjestää oman alansa tempaukset
21:30 < Tm_T> siitä tiedottaminen on sitten
21:30 < rhkfin-mobi> tiedotus voi ollakin joo
21:30 < topyli> wikikirjasta varmaan kannattaa palastella jokin pätkä että nytpä tempoillaan tuo kuntoon. "wikikirja" ei ole hyvä kohde
21:30 < rhkfin-mobi> topyli: totta
21:30 < heikki> jeps
21:30 < rhkfin-mobi> pala kakkua kerrallaan
21:30 < heikki> wikikirjaa pitäisi imo miettiä kokonaisvaltaisemmin uusiksi osin
21:30 < heikki> 10.04:ään
21:30 < Sysi> senhän voi jakaa rakenteen mukaan palasiin?
21:30 < Sysi> mieluummin suunnitella se rakenne ensin :)
21:30 < heikki> yhteistyössä 10.04-pikaoppaan kanssa (Otto...)
21:31 < Tm_T> heikki: joo
21:31 < rhkfin-mobi> heikki: tiimien tehtävä on mun mielestä juurikin laittaa resursseja sen oman juttunsa suunnitteluun, miettimiseen. Ei pelkkää jälkikäteistä reagointia -> dokutiimi voisi ottaa ja järjestää oman miittingin missä tuumia wikikirjaa, rakennetta jne jne
21:31 < heikki> totta...
21:32 < rhkfin-mobi> 'strateginen suunnittelu' :) Missä ollaan vuoden, 5v. päästä :)
21:32 < heikki> voisin yrittää potkia tota wikikirjan suunnittelua dokutiimin listalla, en tosin lupaa että onnistuu ensi kokoukseen mennessä
21:32 < ninnnu> Moi mie oon täällä o/ Joko kokous loppu?
21:32 < Tm_T> ninnnu: ei vielä
21:32 < rhkfin-mobi> sama ajatus on tukitiimissä: ei pelkästään olla forumilla avittamassa vaan pitkällä tähtäimellä kehittää ja suunnitella
21:33 < topyli> ninnnu, ei, tulit liian aikaisin :)
21:33 < rhkfin-mobi> miettiä mm. livetukimahdollisuuksia jne
21:33 < heikki> todettaisiinko että tempauspäiviä järjestetään jos keksitään hyvä aihe?
21:33 < Sysi> pitäiskö livetukea pyrkiä järkkäämään muitten yhteisöjen kanssa, sais isompaa ku pelkällä ubuntulla?
21:34 < Tm_T> heikki: ei jos vaan kun eikä keksitä kun rajataan
21:34 < heikki> :)
21:34 < heikki> totta
21:34 < rhkfin-mobi> oisko tavoite et joka tiimi järkkäis tempauspäivän seuraavan 6kk sisällä?
21:34 < rhkfin-mobi> Sysi: tukitiimin keskusteltava asia
21:34 < heikki> blogitiimin tempauspäivä? 
21:34 < Tm_T> heikki: kun on hyvä järkevä aihe niin kyllä
21:35 < rhkfin-mobi> heikki: no joo, oon kans miettiny mitä se vois tarkottaa.. Esim. kirjotttaa jemmaan joku juttusarja tai korjata rikkinäiset kuvat..
21:35 < Tm_T> Sysi: mitkä muut yhteisöt?
21:35 < ninnnu> Tm_T: OpenSuSE, Fedora, Mandriva?
21:35 < heikki> rhkfin-mobi: korjailu vaatii aika paljon oikeuksia blogiin
21:35 < Tm_T> ninnnu: niin, missä niiden yhteisö on? (:
21:35 < rhkfin-mobi> heikki: -> blogitiimi..
21:35 < ninnnu> Irkissä?
21:35 < ninnnu> #distro-fi?
21:35 < topyli> ok, eli tiimit miettivät tykönään tempoiluaiheita ja kertovat täällä kun on kerrottavaa?
21:36 < rhkfin-mobi> ninnnu: Tm_T Sysi -> tukitiimi?
21:36 < Tm_T> viittaan siis meidän ASM-kokemuksiin, on vaikea löytää muita
21:36 < heikki> ei hemmetti kuinkahan monessa tiimissä minäkin olen...
21:36 < Tm_T> rhkfin-mobi: joo
21:36 < heikki> foorumille ketjua jossa kysellään innokuutta tempauspäiviin + ideoita
21:36 < heikki> ?
21:36 < ninnnu> Tm_T: No se on totta
21:36  * Tm_T voi olla muutenkin tässä yleisnakkimies
21:36 < Tm_T> heikki: joo, ja siitä tieto postilistoille
21:36 < ninnnu> rhkfin-mobi: Mitä tää "tukitiimi" tarkoitaa noin käytännössä?
21:36 < heikki> ehdotus: Tm_T:stä tempausvastaava 
21:37 < rhkfin-mobi> ninnnu: kts http://wiki.ubuntu-fi.org/Tukitiimi
21:37 < ninnnu> Täällä kulissien takana PHP-generaattorina oleminen on paljon rennompaa..
21:37 < rhkfin-mobi> topyli: asiaan?
21:37 < Sysi> siis yhteisöillä kaikkia mahollisia, etenki linuxiin liittyviä
21:37 < Sysi> täällä oulussa esim poslix
21:37 < topyli> rhkfin-mobi, yritän tässä muotoilla jotain lausumaa
21:38 < Tm_T> Sysi: juu, toki kaikkia mukaan
21:38 < topyli> MERKITÄÄN markkinointi/www-tiimistä: Tm_T organisoi poppoota
21:38 < topyli> MERKITÄÄN: tempausaiheita mietitään tiimeissä
21:38 < Sysi> oulun lyseossa suunniteltu että järjestetään ihan jollakin koodilla geneeristö linuxia
21:39 < topyli> heikki, sinäkö luot foorumille tempausaihe-utelun?
21:39 < heikki> eikös Tm_T iloittanut halukkuutensa nakkiin
21:39 < topyli> kappas
21:39 < Sysi> opetusta ylläpidon toimesta
21:39 < topyli> MERKITÄÄN: Tm_T kysyy foorumilta tempausaiheita
21:39 < Tm_T> heikki: minä en osaa foorumoida
21:39 < Tm_T> auts
21:40 < rhkfin-mobi> onko liian hurjaa jos tiimit kertois seuraavassa kokouksessa jonkun idean minkä meinaa toteuttaa seuraavan 6kk aikana?
21:40 < Tm_T> no jos on pakko
21:40 < heikki> opettele :)
21:40 < topyli> Tm_T, delegoi pois :)
21:40 < Tm_T> rhkfin-mobi: ei takarajaa mutta nopein ensin -periaate
21:40 < Tm_T> topyli: jep
21:40 < heikki> deadlinet tarvitaan :)
21:40 < topyli> mennäänkö suomennoksiin
21:40 < Tm_T> joo

9. Suomentajaryhmä

21:40 < topyli> 9. suomentajaryhmä
21:41 < topyli> ei taida olla vilkasta nyt
21:41 < heikki> ei
21:41 < heikki> kääntäminen tapahtuu tällä hetkellä upstreamissa
21:41 < topyli> joo
21:41 < topyli> se siitä

10. Blogitiimi

21:41 < topyli> 10. blogitiimi
21:42 < Tm_T> heikki: suomennokset sinun vai?
21:42  * Tm_T ei muista ketkä sielläpäässä enempi touhusivatkaan
21:42 < Sysi> Tm_T: mää voin kyllä laittaa tekstiä foorumille, varsinki jos se on jossaki jo valmiina :)
21:42 < heikki> Tm_T: joo olen nykyään toinen admini siinä tiimissä
21:42 < Tm_T> heikki: roger, hyvä tietää/muistaa
21:42 < Tm_T> Sysi: ei ole, mutta muotoile vapaasti, jos epäilyttää niin kysele muotoilua kokouksen jälkeen kiitos (:
21:43 < Sysi> Tm_T: lähinnä koitin vihjata että keksi sanottavaa niin mää vois laittaa, mutta voisin itekki saada aikaan
21:43 < Sysi> tästä voi jatkaa myöhemmin →
21:43 < topyli> blogissa ei ole uusia julkaisuja siten viime kokouksen, paitsi itse kokouksesta
21:44 < Tm_T> Sysi: tiedän, nakitan
21:44 < rhkfin-mobi> blogitiimist
21:44 < topyli> niin
21:44 < rhkfin-mobi> valmisteilla on muutama juttu mm. suomentamisjutuista sekä näistä pilvitallennuspalveluista, odotellaan julkaisua.
21:44 < rhkfin-mobi> Tiimi kaipaisi kipeästi jotain wordpress-osaajaa laittamaan systeemejä, teemaa jne kuntoon
21:44 < Tm_T> blogitiimille huom: potkikaa minua seuraavan kokouksen jälkeen, jos markkinoinnista kokoaisi jotain
21:45 < rhkfin-mobi> Ja toki myös kirjoittajia, esim. kuukausittainen uutiskooste olisi hieno juttu
21:45  * Tm_T ei kuitenkaan itse muista
21:45 < rhkfin-mobi> Eli jos joku on jotain asiaa mietiskellyt ja vähääkään kutittaisi saada pullautettua asia pöydälle, blogiin satojen ihmisten luettavaksi ja kommentoitavaksi, ottakaa yhteyttä minuun tahi blogitiimiin: http://wiki.ubuntu-fi.org/Blogitiimi
21:46 < topyli> hyvä
21:46 < rhkfin-mobi> ei kait muuta.
21:46 < topyli> onkos tuossa wordpressissa jotain haastetta? onko jotain erityisesti vialla?
21:46 < rhkfin-mobi> englanninkielinen teema
21:46 < heikki> esim. se on osittain englanniksi
21:46 < heikki> sille ei voida "mitääN"
21:47 < rhkfin-mobi> voisi olla vähän modernisoidumpikin
21:47 < heikki> tiketti on sisässä
21:47 < rhkfin-mobi> ~ongelma on että se on tiukasti canonicalin hallussa -> ei voida itse tehdä paljoakaan
21:47 < heikki> eikä Canonical tee mitään :)
21:47 < rhkfin-mobi> Sinänsä hyvä että ylläpitää mut jos ylläpito ei reagoi niin ollaan vähän jumissa
21:47 < topyli> joo "marraskuu 2nd"
21:47 < Tm_T> Canonicalin päässä ruuhkaa
21:47 < rhkfin-mobi> Kait ne jotain päivityksiä sinne ajaa, siis turvapäivityksiä tms
21:48 < Rinol16> on kokemusta wordpress ylläpidosta, html-koodi tajuntaa löytyy ;) jos tarvitaan apua wordpressin ylläpidpossa, voin auttaa
21:48 -!- Ismo [n=ismo@95.175.116.153] has quit ["Java user signed off"]
21:48 < rhkfin-mobi> \o/ WAU!
21:48 < topyli> hienoa!
21:48 < rhkfin-mobi> Rinol16: välittömästi blogitiimin listalle mukaan mars mars!
21:48 < Tm_T> Rinol16: nakki napsahti (:
21:48 < rhkfin-mobi> Heitä sinne joku introposti
21:48 < rhkfin-mobi> Tm_T: ei, vaan Rinol16 löysi mahdollisuutensa osallistua yhteisön toimintaan taidoillaan
21:49 < rhkfin-mobi> Rinol16: sua on odotettu nimittäin pitkään :)
21:49 < Tm_T> rhkfin-mobi: niin koitin sanoa (:
21:49 < Rinol16> apua :D fist day ja heti blogitiimiin
21:49 < Rinol16> kanantti tulla :)
21:49 < rhkfin-mobi> Rinol16: to-dellakin :)
21:49 < Tm_T> Rinol16: kyllä, pääset heti mukaan, eikä tarvitse etsiä omaa paikkaa niinsanotusti
21:49 < topyli> MERKITÄÄN: blogitiimiin löytyi wordpress-osaamista ( Rinol16 ). sisältöäkin on tulossa, lisää mahtuu
21:50 < rhkfin-mobi> hyvä näin
21:50 < Rinol16> Tm_T: :)
21:50  * Tm_T huggles Rinol16 
21:50 < topyli> rhkfin-mobi, mennäänkös facebookkiin?
21:50 < Rinol16> =D
21:50 < rhkfin-mobi> topyli: sopii
21:50 -!- rhkfin-mobi is now known as rhkfin
21:50 < rhkfin> ja en oo enää mobi tosiaan :)
21:50 < rhkfin> Keskusteltavaksi: Facebook -ryhmän muuttaminen sivuksi & käyttäminen tiedotuskanavan? Blogin RSS? http://www.facebook.com/group.php?gid=4544674705
21:50 < heikki> kattelinkin että aika nopesti pystyit kirjoittamaan mokolla :)
21:50 < Fibubot> www.facebook.com: Ubuntu Suomi | Facebook
21:51 < rhkfin> Eli facebookissa on tosiaan olemassa ryhmä Ubuntu Suomelle.
21:51 < Tm_T> rhkfin: +1 +1 ja +1
21:51 < rhkfin> Ryhmä ei ehkä kuitenkaan ole tarkoituksenmukaisin tapa kerätä kotimaisia Ubuntuhemmoja ja gimmoja sinne, soveltuvampi lienee sibu
21:51 < rhkfin> sivu
21:51 < rhkfin> kansainvälisillä se on tällainen: http://www.facebook.com/ubuntulinux?ref=ts
21:51 < heikki> luotan että rhkfin tietää mistä puhuu, kannatetaan :)
21:51 < Fibubot> www.facebook.com: Ubuntu | Facebook
21:51 < Tuplanolla> näin fb-ummikkona: miten ryhmä ja sivu eroavat toisistaan?
21:51 < rhkfin> (anteeksipyyntö niille ketkä eivät naamakirjaa käytä..)
21:51 < Rinol16> yks kysymys :) ymmärsinkö oikein et tonne mun pitäis suuntautua? http://list.kapsi.fi/listinfo.cgi/ubuntu-blogi
21:51 < rhkfin> kerron
21:51 < rhkfin> Rinol16: sinne juuri
21:52 < heikki> Rinol16: juu
21:52 < topyli> määpäs jo opin tänään :)
21:52 < rhkfin> Ryhmä = tasavertainen, esim. kirjallisuuspiiri tai lenkkijengi, joka kokoontuu yhteen jonkin yhteisen aiheen nimittämänä
21:52 < Rinol16> "Liittymispyyntösi on vastaanotettu ja sitä käsitellään pian."
21:52 < heikki> automaattisesti liittyy
21:52 < rhkfin> sivu liittyy johonkin tuotteeseen/henkilöön/paikkaan tms. Sillä on selkeästi ylläpitäjä joka pystyy tiedottamaan helposti faneille (ei jäsenille).
21:53 < Tm_T> Rinol16: katso inbox
21:53 < rhkfin> käytännössä siis puskemaan uutisia fanien seinälle lyhyinä viesteinä
21:53 < heikki> kuulostaa hyvältä
21:53 < Tuplanolla> aivan, hienoa
21:53 < heikki> pystytäänkö toi muuttamaan jotenkin sivuksi
21:53 < Tm_T> eli enempi tiedotusväylä kuin keskustelunurkka
21:53 < rhkfin> Käytännössä tätä kautta voitaisiin siis tavoittaa kymmeniä (satoja?) kotimaisia ubuntu-käyttäjiä, joita ei forumit jne kiinnosta
21:53 < rhkfin> Tm_T: nimenomaan
21:53 < rhkfin> heikki: ei pysty
21:53 < Rinol16> heikki: ow :) thx
21:53 < heikki> pystyykö joku poistamaan ton nykyisen?
21:54 < topyli> rhkfin, sulla lienee facebook-taito tuon luomiseen?
21:54 < rhkfin> Mutta tuolle sivulle tarvitaan ylläpitäjä joka näitä uutisia välittää eteenpäin. Mahdollisesti jotain blogin RSS:iä saa eteenpäin automaattisesti
21:54 < rhkfin> heikki: sen voi piilottaa näkyvistä, poisto ei onnistu ennen kuin jäsenet ovat kaikonneet -> tehdään näkymätön, estetään keskustelut ja ohjataan sivulle.
21:54 < heikki> ok
21:54 < Tm_T> topyli: minun asia seuraavaksi pliis? /me on kiireinen
21:54 < topyli> Tm_T, sopii
21:54 < rhkfin> Haluaisin antaa jollekin muulle tuota facebook-sivu-ylläpitonakkia. Voin vähän konsultoida
21:55 < rhkfin> Hmm.. tarkalleenottaen menisi markkinoititiimin hommaksi..
21:55 < topyli> facebook ei liene mikään vaikea laite?
21:55 < Rinol16> Tm_T: ja nyt sitten lähetän tonne listalle jonkun pienen kertomuksen itsestäni, vai?.. :)
21:55 < Tm_T> rhkfin: voinen vilkuilla sitä myös, eli meille joo (ja sinulla nakki)
21:55 < heikki> Rinol16: juu
21:55 < heikki> eli rhkfin tekee sivun ja markkinointitiimi ottaa vastuulleen?
21:55 < Tm_T> heikki: joo
21:55 < rhkfin> topyli: ei turhan paha oo
21:56 < topyli> rhkfin, jos sysäisit alkuun tuon ja markkinointi ylläpitää?
21:56 < heikki> => Tm_T antaa rhk:lle listan nimistä joille oikeudet tohon
21:56 < rhkfin> joo, mä voin luoda näillä vltuuksin ja ohjata markkinoinnin käyttämään sitä
21:56 < topyli> ok
21:56 < rhkfin> toimii
21:56 < topyli> MERKITÄÄN: facebookiin luodaan sivu ubuntu-suomelle. rhkfin luo, markkinointitiimi ylläpitää. ryhmä alasajetaan
21:57 < rhkfin> hyvä
21:57 < topyli> Tm_T, ole hyvä
21:57 < Tm_T> kiitän

11. Muut esille tulevat asiat

21:58 < topyli> siis 11. muut
21:58 < Tm_T> Eli: Haluan että Ubuntu-Suomen toimintaa tuodaan näkyviin myös kansainvälisemmin
21:59 < rhkfin> syy?
21:59 < rhkfin> (ei niin että oisin eri mieltä :)
21:59 < Tm_T> Kokemusten jakaminen, siellä on paljon opittavaa ja ehkä meillä on heille jotain opetettavaa
22:00 < Tm_T> myös läpinäkyvyys, emme ole saareke, vaan osa kansainvälistä Ubuntu-yhteisöä
22:00 < Sysi> ts. lokaalien markkinointiosastojen pitäis olla yhteistyössä kansaisnvälisesti?
22:00 < Tm_T> mutta toimintamme ei tällähetkellä yllä kielimuurin läpi
22:00 < Tm_T> Sysi: esimerkiksi, ei pidä vaan suositellaan, se on hyödyllistä
22:00 < Sysi> pakkoa en tietty hae
22:01 < Tm_T> Yksi tapa tuoda läpinäkyvyyttä, mitä minä haluaisin että käytetään: joko näistä kokouksista koostetaan lyhyt summary englanniksi ja pistetään näkymään postilistoitse ja/tai blogitse
22:01 < Reaby> o/
22:01 < Tm_T> tai sitten samoja väyliä käyttäen vapaamuotoisesti kuukausittain tms kerrotaan mitä ollaan tehty
22:02 < topyli> esimerkiksi nuo eri locojen raportit tuolla ovat ihan kiinnostavaa silmäiltävää: https://wiki.ubuntu.com/TeamReports/August2009 - niistä myös näkyy ettei uutisten tarvitse olla mitenkään järistyttävistä tempauksista, vaan ihan perustoimintaa
22:02 < Tm_T> jep
22:02 < Tm_T> Technical Boardin kokoukset ovat hauskaa luettavaa, tehokasta, sanoisin
22:03 < heikki> kuulostaa markkinointitiimin nakilta
22:04 < rhkfin> (kyllä, markkinointitiimi on todellakin paljon vartijana)
22:04 < Tm_T> jep
22:04 < heikki> kuukausittainen raportti noihin TeamReportseihin voisi onnistua?
22:04 < Tm_T> rhkfin: haluatko olla blogaaja lontooksi? tai siis julkaisija planetin suuntaan
22:04 < Tm_T> heikki: joo
22:05 < Tm_T> onko kysymyksiä, ehdotuksia, kritiikkiä?
22:05 < Tm_T> rhkfin: tai sitten voisihan olla että minä pistän jotain pystyyn, hö, olisi aikakin
22:06 < topyli> eli tuo kuukausiraportti
22:06 < rhkfin> Tm_T: vois myös kirjoitella ubuntu-fi -blogiin ja sit laittaa planetille aina lyhyt postaus jossa kerrotaan että nyt on uus raportti -> varsinainen data säilyy ubuntu-fi:ssä..
22:06 < Tm_T> topyli: jätetään metodi ja aikaväli markkinointitiimin päätettäväksi, mutta olkoon kuukausittainen esimerkki
22:06 < rhkfin> tiedoksi: planet on siis planet.ubuntu.com johon ubuntu member-statuksen hakeneet voivat lähetellä blogipostauksiaan
22:06 < Tm_T> rhkfin: joo!
22:07 < topyli> ok
22:07 < heikki> (pitäisiköhän sitä alkaa blogaamaan kun tonnekin voisi spämmätä nykyään! :)
22:07 < rhkfin> heikki: joo :)
22:07 < heikki> mutta joo markkinointitiimille napsahti taas lisää nakkia
22:07 < Tm_T> kiitän
22:07 < heikki> (onneksi en sentään siinä ole mukana "virallisesti")
22:07 < Tm_T> heikki: ei estä nakittamasta (:
22:07 < rhkfin> (samoin :)
22:08 < topyli> MERKITÄÄN: markkinointitiimi päättää kansainvälisestä tiedotuksesta, kuukausiraportti/enkku-blogahdus jne
22:08 < rhkfin> Mut oikeesti markkinointiin pitäis kaivaa motivoituneita, osaavia, kiinnostuneita ihmisiä jotka keskittyis ~vaan siihen
22:08 < topyli> alkaa olla työllistetty tiimi
22:08 < Reaby> pysyisinköhän minä siihen, kun oon jo listallakin
22:08 < Tm_T> jep
22:08 < Sysi> älä ny säikytä pois :D
22:08 < Tm_T> Reaby: kyl
22:08 < rhkfin> Reaby: toki!
22:08 < Tm_T> työllistetty == paljon pientä tekemistä josta helppo aloittaa
22:09 < rhkfin> Pitää vaan katsoa mitä on tehtävänä ja lähteä se kakunpala kerrallaan etenemään :)
22:09 < topyli> Tm_T, niin
22:09 < heikki> Tm_T: wikisivulle lista asioista mitä voi tehdä!
22:09 < Tm_T> rhkfin: jep, se hallinnointi tässä kussut, blame me
22:09 < topyli> jees
22:09 < Tm_T> ->
22:09 < topyli> tuo -fi-en jo käsiteltiin. ltsp-pajasta piti asmon kertoa mutta joutui lähtemään
22:10 < heikki> => ltsp seuraavaan kokoukseen
22:10 < topyli> etherpad on tyhjä?
22:10 < heikki> kyllä
22:10 < topyli> MERKITÄÄN: ltsp-työpaja-asia siirretään seuraavaan kokouksee, esittelee asmo terveenä
22:11 < topyli> ok
22:11 < topyli> KOKOUS PÄÄTTYY
22:11 < topyli> keskustelu ei pääty :)
22:11 < heikki> paikallaolijat, nostakaa vielä käsi:
22:11 < rhkfin> loppunimenhuuto?
22:11 < heikki> o/
22:11 < Reaby> o/
22:11 < rhkfin> o/
22:11 < peran> o/
22:11 < Heikkila> o/
22:11 < topyli> joo katsotaan ketkä jaksoivat
22:11 < topyli> o/
22:11 < Sysi> o/
22:11 < Heikkila> hmm.. koskas seuraava kokous
22:11 < peran> Hyvin vedetty tuntiin. :)

12. Seuraava kokous

22:12 < heikki> ainiin seuraava kokosu :)
22:12 < heikki> *kokous
22:12 < heikki> "ups"
22:12 < topyli> peran, oli se puolitoista :)
22:12 -!- Guest82154 [n=traveler@dsl-hkibrasgw2-fe26de00-11.dhcp.inet.fi] has quit ["Java user signed off"]
22:12 < heikki> 29.11. 20:30
22:12 < topyli> ei tämä olekaan päättynyt. seuraava kokoushan pitää päättää poytäkirjan sisäpuolella
22:12 < Tm_T> o/
22:13 < topyli> kaksi viikkoa on hyvä. onko aika hyvä?
22:13 < Tm_T> on
22:13 < heikki> on
22:13 < Reaby> on
22:13 < topyli> kannatan heikin ehdotusta
22:13 < heikki> ehdotetaanpa PJ:ksi vaihteeksi Tm_T:tä
22:13 < Tm_T> topyli: seuraava puhis ja kirjuri
22:13 < peran> jep
22:13 < topyli> kuka nuijii ja varanuijii?
22:13 < Tm_T> minä voin koittaa puhisnakkia
22:13 < topyli> kannatan Tm_T:tä. kirerrätystä
22:13  * rhkfin ehdottaa Tm_T :tä pj:ksi
22:13 < rhkfin> jee :)
22:13 < Heikkila> kannatetaan
22:13  * Tm_T nakittaa jonkun muun sitten jos ei onnistu
22:14 < topyli> ok
22:14 < rhkfin> Ehdotan topyliä sihteeriksi/varapj:ksi?
22:14 < heikki> kannatetaan
22:14 < Tm_T> mutta pitäisi olla kaikki ok
22:14 < rhkfin> (noi tehtävät pitäis speksaa wikiin)
22:14 < topyli> ok
22:14 < heikki> (niin pitäisi)
22:14 < rhkfin> heikki: voisiksää...?
22:14 < heikki> http://etherpad.com/NviXIsULij  - tiivistelmää blogiin, lukekaa, kommentoikaa, muokatkaa
22:14 < rhkfin> hienoa!
22:14 < heikki> kaimää voisin
22:14 < heikki> mutten tänään
22:14 < rhkfin> juu oukei
22:15 < heikki> äh taas tuli nakitettua ittelle kaikenlaista
22:15 < Tm_T> heikki: ei kiirettä (:
22:15 < Tm_T> heikki: no katso minun listaa, hö
22:15 < topyli> MERKITÄÄN: seuraava kokous  29.11. 20:30. pj Tm_T, varapj topyli
22:15 < Tm_T> + mulla on flugin nakit hoitamatta + perhenakit päälle (:
22:15 < Tm_T> + muita mitä en listaa
22:15 < topyli> KOKOUS PÄÄTTYY IHAN OIKEASTI vissiin